WP Rocket 3.18.2-alpha - en to sv_SE translation catalogue (754 entries)

note: Description of the plugin
en: The best WordPress performance plugin.
sv_SE: Det bästa prestandapluginet för WordPress.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
sv_SE: Din hemsida är hostad på %s, vi har aktiverat automatisk Varnish-purge för kompatibilitet.

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
sv_SE: Cloudflare gav inget svar. Vänligen försök igen senare.

en: Cloudflare unexpected response
sv_SE: Cloudflare oväntat svar.

en: Missing Cloudflare result.
sv_SE: Saknat Cloudflare-resultat.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
sv_SE: Felaktig Cloudflare-e-postadress eller API-nyckel.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
sv_SE: Läs %1$sdokumentationen%2$s för vidare guidning.

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
sv_SE: Felaktigt Cloudflare Zone ID.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
sv_SE: Cloudflare-e-post och/eller API-nyckel är inte inställda. Läs dokumentationen%2$s för vidare guidning.

en: Missing Cloudflare Zone ID.
sv_SE: Saknat Cloudflare Zone ID.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
sv_SE: Det verkar som att din domän inte är konfigurerad på Cloudflare.

en: days
sv_SE: dagar

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: minutes
sv_SE: minuter

en: hours
sv_SE: timmar

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare-cache rensades.

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode error: %s
sv_SE: Cloudflare utvecklingslägefel:: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode %s
sv_SE: Cloudflare utvecklingsläge %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level error: %s
sv_SE: Cloudflare cache-nivåfel: %s

note: translators: %s is the caching level returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level set to %s
sv_SE: Cloudflare cache-nivå inställd på %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader error: %s
sv_SE: Cloudflare rocket loader-fel: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache error: %s
sv_SE: Cloudflare webbläsarcache-fel: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache set to %s
sv_SE: Cloudflare webbläsarcache inställd på %s

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Optimala inställningar aktiverade för Cloudflare:

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Optimala inställningar avaktiverade för Cloudflare, återställda till tidigare inställningar.

note: translators: %s is the error message returned by the API.
en: Sucuri cache purge error: %s
sv_SE: Fel vid rensning av Sucuri-cache: %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
sv_SE: Sucuri-cachen rensas. Observera att det kan ta upp till två minuter innan den är helt tömd.

en: Sucuri firewall API key was not found.
sv_SE: Sucuri-brandväggens API-nyckel hittades inte.

en: Sucuri firewall API key is invalid.
sv_SE: Sucuri-brandväggens API-nyckel är ogiltig.

note: translators: %s is an error message.
en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
sv_SE: Fel vid kontakt med Sucuri-brandväggens API. Felmeddelandet var: %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
sv_SE: Kunde inte få svar från Sucuri-brandväggens API.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
sv_SE: Fick ett ogiltigt svar från Sucuri-brandväggens API.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
sv_SE: Sucuri-brandväggens API returnerade ett okänt fel.

note: translators: %s is an error message.
en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
sv_SE[0]: Sucuri-brandväggens API returnerade följande fel:%s
sv_SE[1]: Sucuri-brandväggens API returnerade följande fel:%s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
sv_SE[0]: Du använder %1$s för att leverera WebP-bilder, så du behöver inte aktivera den här inställningen. %2$sMer information %3$s %4$s Om du föredrar att WP Rocket levererar WebP åt dig istället, vänligen inaktivera WebP-visning i %1$s.
sv_SE[1]: Du använder %1$s för att leverera WebP-bilder, så du behöver inte aktivera den här inställningen.. %2$sMer information%3$s %4$s Om du föredrar att WP Rocket levererar WebP åt dig istället, vänligen inaktivera WebP-visning i %1$s.

en: WebP cache is disabled by filter.
sv_SE: WebP cache är deaktiverat av filtret.

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
sv_SE[0]: Du använder %1$s  för att konvertera bilder till WebP. Om du vill att WP Rocket ska leverera dem åt dig, aktivera den här inställningen. %2$sMer information %3$s
sv_SE[1]: Du använder %1$s för att konvertera bilder till WebP. Om du vill att WP Rocket ska leverera dem åt dig, aktivera den här inställningen. %2$sMer information%3$s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
sv_SE[0]: Du använder %1$s  för att konvertera bilder till WebP. Om du vill att WP Rocket ska leverera dem åt dig, aktivera den här inställningen. %2$sMer information %3$s
sv_SE[1]: Du använder %1$s för att konvertera bilder till WebP. Om du vill att WP Rocket ska leverera dem åt dig, aktivera den här inställningen. %2$sMer information%3$s

note: Translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
sv_SE: %5$sVi har inte upptäckt någon kompatibel WebP-plugin!%6$s%4$s Om du inte redan har WebP-bilder på din hemsida, överväg att använda %3$sImagify%2$s eller en annan stödd plugin %1$sMer information%2$s %4$s Om du inte använder WebP, aktivera inte den här inställningen.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
sv_SE: WP Rocket kommer att skapa separata cache-filer för att leverera dina WebP-bilder.

en: Docs
sv_SE: Dokument

en: FAQ
sv_SE: Frågor och svar

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Clear this cache
sv_SE: Radera denna cache

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
sv_SE: Import av inställningar misslyckades: du har inte behörighet att göra detta.

en: Settings import failed: no file uploaded.
sv_SE: Import av inställningar misslyckades: ingen fil uppladdad.

en: Settings import failed: incorrect filename.
sv_SE: Import av inställningar misslyckades: felaktigt filnamn.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
sv_SE: Import av inställningar misslyckades: felaktig filtyp.

en: Settings import failed:
sv_SE: Import av inställningar misslyckades:

en: Settings import failed: unexpected file content.
sv_SE: Import av inställningar misslyckades: oväntat filinnehåll.

en: Settings imported and saved.
sv_SE: Inställningar importerade och sparade.

en: Excluded CSS Files
sv_SE: Exkluderade CSS-filer

en: Excluded Inline JavaScript
sv_SE: Exkluderad Inline JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
sv_SE: Exkluderade JavaScript-filer

en: Defer JavaScript Files
sv_SE: Skjut upp JavaScript-filer

en: Excluded Delay JavaScript Files
sv_SE: Exkluderade fördröjda JavaScript-filer

en: Never Cache URL(s)
sv_SE: Cacha aldrig URL(er)

en: Never Cache User Agent(s)
sv_SE: Cacha aldrig användaragent(er)

en: Always Purge URL(s)
sv_SE: Rensa alltid URL(er)

en: Exclude files from CDN
sv_SE: Exkludera filer från CDN

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
sv_SE[0]: Det följande mönstret är ogiltigt och har tagits bort:
sv_SE[1]: De följande mönstren är ogiltiga och har tagits bort:

en: More info
sv_SE: Mer information

en: Clear cache
sv_SE: Radera cache

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = file name.
en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
sv_SE: <strong>%1$s</strong> har inte avaktiverats på grund av saknade skrivbehörigheter.<br>
    Gör <strong>%2$s</strong> skrivbar och försök avaktivera igen, eller tvinga avaktivering nu:

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
sv_SE: <strong>%s</strong>: Ett eller flera tillägg har aktiveras eller inaktiveras, glöm inte att rensa cachen om det behövs .

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
sv_SE: <strong>%s</strong>: Följande tillägg är inte kompatibla med detta tillägg och kan orsaka oväntade resultat:

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
sv_SE: WP Rocket Footer JS är inte ett officiellt tillägg. Det förhindrar vissa alternativ i WP Rocket från att fungera korrekt. Vänligen inaktivera det om du upplever problem.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
sv_SE: Endurance Cache är för närvarande aktiverat, vilket kommer att skapa konflikt med WP Rocket Cache. Vänligen ställ in Endurance Cache-nivån på Av (Level 0) i %1$sInställningar > Allmänt%2$s sidan för att förhindra några problem.

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = opening link; %3$s = closing link
en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
sv_SE: %1$s: En anpassad permalänkstruktur krävs för pluginet för att fungera korrekt.%2$sGå till inställningar för Permalänkar%3$s

note: translators: %s = plugin name.
en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
sv_SE: %s kunde inte ändra .htaccess-filen på grund av saknade skrivbehörigheter.

note: translators: This is a doc title! %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
sv_SE: Felsökning: %1$sHur man gör systemfiler skrivbara%2$s

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
sv_SE: Oroa dig inte, WP Rockets sidcache och inställningar kommer fortfarande att fungera korrekt.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
sv_SE: För optimal prestanda rekommenderas (men krävs inte) att du lägger till följande rader i din .htaccess:

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s + %3$s = opening links, %4$s = closing link
en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
sv_SE: %1$s är redo att användas! %2$sTesta din laddningstid%4$s, eller gå till dina %3$sinställningar%4$s.

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
sv_SE: Skulle du tillåta att WP Rocket samlar in icke-känslig diagnostikdata från denna hemsida?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
sv_SE: Detta skulle hjälpa oss att förbättra WP Rocket för dig i framtiden.

note: translators: button text, click will expand data collection preview
en: What info will we collect?
sv_SE: Vilken information kommer vi att samla in?

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
sv_SE: Nedan finns en detaljerad översikt över all data som WP Rocket kommer att samla in om tillstånd ges. WP Rocket kommer aldrig att överföra några domännamn eller e-postadresser (utom för licensvalidering), IP-adresser eller tredjeparts-API-nycklar.

note: translators: button text for data collection opt-in
en: Yes, allow
sv_SE: Ja, tillåt

note: translators: button text for data collection opt-in
en: No, thanks
sv_SE: Nej tack.

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
sv_SE: WP Rocket samlar nu in följande mätvärden från din hemsida:

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Cache cleared.
sv_SE: %s: Cache rensad.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Post cache cleared.
sv_SE: %s: Cache för inlägg rensad.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Term cache cleared.
sv_SE: %s: Cache för termer rensad.

note: translators: %s = plugin name).
en: %s: User cache cleared.
sv_SE: %s: Cache för användare rensad.

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avvisa detta meddelande.

en: Clear Used CSS
sv_SE: Rensa använd CSS

en: Stop Preload
sv_SE: Stoppa förladdning.

en: Turn on Remove Unused CSS
sv_SE: Slå på Ta bort oanvänd CSS

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
sv_SE: Aktivera "Separata cache-filer för mobila enheter" nu

en: Force deactivation
sv_SE: Tvinga avaktivering

en: The following code should have been written to this file:
sv_SE: Den följande koden skulle ha skrivits till denna fil:

note: translators: %s = plugin name.
en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
sv_SE: %s kan inte konfigurera sig själv på grund av saknade skrivbehörigheter.

note: translators: %s = file/folder name
en: Affected file/folder: %s
sv_SE: Påverkad fil/mapp: %s

en: The debug file could not be deleted.
sv_SE: Debuggfilen kunde inte raderas.

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version.
en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
sv_SE: För att fungera korrekt kräver %1$s %2$s åtminstone:

note: Translators: %1$s = PHP version required.
en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
sv_SE: PHP %1$s. För att använda den här WP Rocket-versionen, vänligen fråga din webbhost hur du uppgraderar din server till PHP. %1$s eller högre.

note: Translators: %1$s = WordPress version required.
en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
sv_SE: WordPress %1$s. För att använda den här WP Rocket-versionen, vänligen uppgradera WordPress till version. %1$s eller högre.

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
sv_SE: Om du inte kan uppgradera, kan du återgå till den föregående versionen genom att använda knappen nedan.

note: Translators: %s = Previous plugin version.
en: Re-install version %s
sv_SE: Installera om versionen %s

note: translators: %s is the plugin name.
en: %s Update Rollback
sv_SE: %s Uppdatera återställning

note: translators: %1$s = missing tags;
en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
sv_SE[0]: Misslyckades med att upptäcka följande krav i ditt tema: stänger %1$s.
sv_SE[1]: Misslyckades med att upptäcka följande krav i ditt tema: stänger %1$s.

en: Clear and Preload Cache
sv_SE: Rensa och förladda Cache.

en: Clear Cache
sv_SE: Renda Cache

en: All languages
sv_SE: Alla språk

en: Clear this post
sv_SE: Rensa det här inlägget

en: Purge this URL
sv_SE: Rensa webbadressen

en: Purge Sucuri cache
sv_SE: Töm Sucuri-cache

en: Purge RocketCDN cache
sv_SE: Töm RocketCDN cache

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Install
sv_SE: Installera

en: Get it Now
sv_SE: Skaffa det nu

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Optimize Performance
sv_SE: Optimera Prestanda

en: Speed Up Your Website, Instantly
sv_SE: Snabba upp din hemsida direkt

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
sv_SE: WP Rocket är det enklaste sättet att göra din WordPress-hemsida snabbare och förbättra din Google PageSpeed-poäng. Få mer trafik, bättre engagemang och högre konverteringar utan ansträngning.

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
sv_SE: Snabba upp din hemsida med lättare bilder.

en: Imagify is the easiest WordPress image optimizer. It automatically compresses images, converts them to WebP and AVIF formats, and lets you resize and optimize with just one click!
sv_SE: Imagify är den enklaste bildoptimeraren för WordPress. Den komprimerar automatiskt bilder, konverterar dem till WebP- och AVIF-format, och låter dig ändra storlek och optimera med ett enda klick!

en: Boost Traffic
sv_SE: Öka trafiken

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
sv_SE: SEO-verktygens schweiziska armékniv

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
sv_SE: Rank Math SEO är det bästa SEO-verktyget för WordPress med funktioner från många SEO- och AI SEO-verktyg i ett enda paket för att hjälpa dig att öka din SEO-trafik.

en: Protect & Secure
sv_SE: Skydda och säkra

en: The Easiest Way to Protect Your Website
sv_SE: Det enklaste sättet att skydda din hemsida

en: BackWPup is the most comprehensive and user-friendly backup & restore plugin for WordPress. Easily schedule automatic backups, securely store and restore with just a few clicks!
sv_SE: BackWPup är det mest omfattande och användarvänliga backup- och återställningspluginet för WordPress. Schemalägg automatiska säkerhetskopior enkelt, lagra dem säkert och återställ med bara några klick!

en: One of the easiest, most comprehensive, and popular cookie consent plugins available. Google Gold Certified Partner to quickly comply with data privacy laws from around the world.
sv_SE: Ett av de enklaste, mest omfattande och populära cookie-samtycke-plugins som finns. Google Gold Certifierad Partner för att snabbt följa dataskyddslagar från hela världen.

en: Activate Imagify
sv_SE: Aktivera Imagify

en: Install Imagify for Free
sv_SE: Installera Imagify kostnadsfritt

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
sv_SE: Snabba upp din hemsida och förbättra din SEO genom att minska bildfilstorlekar utan att förlora kvalitet med Imagify.

en: More details
sv_SE: Mer detaljer

note: translators: %d is the number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
sv_SE: Sitemap förladdning: %d sidor har cachats.

note: translators: %d = Number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
sv_SE: Sitemap förladdning: %d ocachede sidor har nu förladdats. (uppdatera för att se framsteg)

note: translators: %s is an URL.
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
sv_SE: Ett oväntat fel inträffade. Något kan vara fel med WP-Rocket.me eller denna server&#8217;s konfiguration. Om problemet kvarstår, <a href="%s">kontakta support</a>.

en: Choose a domain from the list
sv_SE: Välj en domän från listan

en: No domain available in your Cloudflare account
sv_SE: Ingen domän tillgänglig i ditt Cloudflare-konto.

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
sv_SE: Curl är inaktiverat på din server. Vänligen be din hostingleverantör att aktivera det. Detta krävs för att Cloudflare-tillägget ska fungera korrekt.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
sv_SE: Cloudflare epost, API key och Zone ID är inte inställda. Läs %1$sdokumentationen%2$s för mer vägledning.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
sv_SE: Cloudflare epost och API key är inte inställa. Läs %1$sdokumentationen%2$s för vidare vägledning.

en: Connection to Cloudflare failed
sv_SE: Anslutningen till Cloudflare misslyckades

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
sv_SE: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare-cache har rensats framgångsrikt.

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
sv_SE[0]: De följande schemalagda händelserna misslyckades att köras. Detta kan indikera att CRON-systemet inte fungerar korrekt, vilket kan hindra vissa WP Rocket-funktioner från att fungera som avsett:
sv_SE[1]: De följande schemalagda händelserna misslyckades att köras. Detta kan indikera att CRON-systemet inte fungerar korrekt, vilket kan hindra vissa WP Rocket-funktioner från att fungera som avsett:

en: Please contact your host to check if CRON is working.
sv_SE: Vänligen kontakta din hostingleverantör för att kontrollera om CRON fungerar.

en: OPcache purge failed.
sv_SE: OPcache-rensning misslyckades.

en: OPcache successfully purged
sv_SE: OPcache rensades framgångsrikt.

note: translators: %s = Name of the plugin. translators: %s = plugin name, e.g. Yoast SEO.
en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
sv_SE: Vi har automatiskt upptäckt sitemap som genererats av %s pluginet. Du kan markera alternativet för att förladda den.

note: translators: 1 and 3 are link openings, 2 is a link closing.
en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
sv_SE: %1$sÅtervänd till WP Rocket%2$s eller %3$sgå till Plugin-sidan%2$s

en: All in One SEO XML sitemap
sv_SE: Allt i ett SEO XML sitemap

en: The SEO Framework XML sitemap
sv_SE: SEO Framework XML sitemap

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
sv_SE: Förladda sitemapen från Jetpack-pluginet.

en: WP Rocket Options
sv_SE: WP Rocket alternativ

en: Never cache this page
sv_SE: Cachea aldrig den här sidan

en: Activate these options on this post:
sv_SE: Aktivera följande alternativ för detta inlägg:

note: translators: %s is the name of the option.
en: Activate first the %s option.
sv_SE: Aktivera först %s alternativet.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
sv_SE: %1$sObs!%2$s Inga av dessa alternativ kommer att tillämpas om det här inlägget har uteslutits från cache i de globala cacheinställningarna.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
sv_SE: <strong>JS</strong> filer med fördröjd laddning av JavaScript.

en: Add URL
sv_SE: Ange URL

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
sv_SE: Innan du kan ladda upp din importfil, måste du åtgärda följande fel:

note: translators: %s is the maximum upload size set on the current server.
en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
sv_SE: Välj en fil från din dator (maximal storlek: %s)

en: Upload file and import settings
sv_SE: Ladda upp fil och importera inställningar

en: Your Cloudflare credentials are valid.
sv_SE: Dina Cloudflare-uppgifter är giltiga.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
sv_SE: Dina Cloudflare-uppgifter är ogiltiga!

en: Save and optimize
sv_SE: Spara och optimera

en: Optimize
sv_SE: Optimera

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
sv_SE: Obs!

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
sv_SE: Prestandatips:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
sv_SE: Tredjepartsfunktion upptäckt:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
sv_SE: Varning:

[ctx: button text]
en: Download settings
sv_SE: Nedladdningsinställningar

en: Replace site's hostname with:
sv_SE: Byt domänens värdnamn med:

en: reserved for
sv_SE: reserverad för

en: All files
sv_SE: Alla filer

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Add CNAME
sv_SE: Ange CNAME

en: Watch the video
sv_SE: Titta på videon

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Static Files
sv_SE: Statiska filer

en: Advanced
sv_SE: Avancerade

en: Database
sv_SE: Databas

en: Preload
sv_SE: Förladda

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: License
sv_SE: Licens

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version, %3$s = PHP version required.
en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
sv_SE: %1$s %2$s kräver senaste PHP%3$s för att fungera korrekt. För att använda den här versionen, vänligen fråga din webbleverantör hur du uppgraderar din server till PHP.%3$s eller högre. Om du inte kan uppgradera kan du återgå till den tidigare versionen genom att använda knappen nedan.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number, 3: replacement class name.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
sv_SE: Den anoprade klassen %1$s är <strong>föråldrad</strong> sedan version %2$s! Använd %3$s istället.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
sv_SE: Den anoprade klassen%1$s är <strong>föråldrad</strong> sedan version %2$s!

en: weekly
sv_SE: veckovis

en: Revisions
sv_SE: Revideringar

en: Auto Drafts
sv_SE: Automatiska utkast

en: Trashed Posts
sv_SE: Papperskorgsinlägg

en: Spam Comments
sv_SE: Spamkommentarer

en: Trashed Comments
sv_SE: Papperskorgskommentarer

en: Transients
sv_SE: Tillfälliga data

en: Tables
sv_SE: Tabeller

en: monthly
sv_SE: månadsvis

en: Database optimization process is running
sv_SE: Databasoptimeringsprocessen pågår.

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
sv_SE: Databasoptimeringsprocessen är klar. Allt var redan optimerat!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
sv_SE: Databasoptimeringsprocessen är klar. Lista över optimerade objekt nedan:

note: translators: %1$d = number of items optimized, %2$s = type of optimization
en: %1$d %2$s optimized.
sv_SE: %1$d %2$s optimerad.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = <a>, %4$s = </a>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Vi har upptäckt att hemsidans domän har ändrats. Konfigurationsfilerna måste återskapas för att sidcachen och alla andra optimeringar ska fungera som avsett.%3$sLäs mer%4$s

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
sv_SE: Återskapa WP Rocket-konfigurationsfiler nu

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Validate License
sv_SE: Validera licens

en: Unavailable
sv_SE: Otillgänglig

en: API key
sv_SE: API nyckel

en: Email address
sv_SE: Epostadress

en: Dashboard
sv_SE: Intrumentpanel

en: Get help, account info
sv_SE: Få hjälp, kontoinformation

en: File Optimization
sv_SE: Filoptimering

en: Optimize CSS & JS
sv_SE: Optimera CSS & JS

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
sv_SE: %1$s Minifiering är för närvarande aktiverad i <strong>Autooptimera</strong>. Om du vill använda %2$s’s minifiering, inaktivera detta alternativ i Autoptimize.

en: CSS Files
sv_SE: CSS filer

en: JavaScript Files
sv_SE: JavaScript filer

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
sv_SE: %1$s Minifiering är för närvarande aktiverad i<strong>Autoptimize</strong>. Om du vill använda %2$s’s minifiering, inaktivera dessa alternativ i Autoptimize.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
sv_SE: Kolla även vår %1$sdokumentation%2$s för en lista över kompatibilitetsundantag.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
sv_SE: Interna skript är som standard undantagna för att förhindra problem. Ta bort dem för att utnyttja detta alternativ fullt ut.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
sv_SE: Om detta orsakar problem, återställ de förvalda undantagen, som du hittar%1$shär%2$s

en: Minify CSS files
sv_SE: Minifiera CSS-filer

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
sv_SE: Minifiera CSS tar bort blanksteg och kommentarer för att minska filstorleken.

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
sv_SE: Ange URL:er för CSS-filer som ska undantas från minifiering (en per rad).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
sv_SE: <strong>Internt:</strong> Domändelen av URL:en kommer att tas bort automatiskt. Använd (.*).css som wildcard för att undanta alla CSS-filer som finns på en specifik sökväg.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
sv_SE: <strong>Tredjeparts:</strong> Använd antingen den fullständiga URL-sökvägen eller bara domännamnet för att undanta extern CSS. %1$sMer information%2$s

en: Optimize CSS delivery
sv_SE: Optimera CSS delivery

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
sv_SE: Optimera CSS delivery eliminerar render-blockerande CSS på din hemsida. Endast en metod kan väljas. Ta bort oanvänd CSS rekommenderas för optimal prestanda, men är begränsad till användare med aktiv licens.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
sv_SE: Optimize CSS delivery eliminerar render-blockerande CSS på din hemsida. Endast en metod kan väljas. Remove Unused CSS rekommenderas för optimal prestanda.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
sv_SE: Optimize CSS Delivery-funktioner är inaktiverade i lokala miljöer.%1$sLäs mer%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
sv_SE: Tar bort oanvänd CSS per sida och hjälper till att minska sidstorlek och HTTP-förfrågningar. Rekommenderas för bästa prestanda. Testa noggrant!%1$sMer information%2$s

en: This could break things!
sv_SE: Detta kan orsaka problem!

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
sv_SE: Om du märker några fel på din hemsida efter att du har aktiverat den här inställningen, deaktivera den bara igen, och din hemsida återgår till normalt.

en: Activate Remove Unused CSS
sv_SE: Aktivera Remove Unused CSS

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
sv_SE: Ange CSS-filnamn, ID:n eller klasser som inte ska tas bort (en per rad).

en: Load CSS asynchronously
sv_SE: Ladda CSS asynchronously

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
note: translators: %1$s = plugin name.
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
sv_SE: Ladda asynchronously hanteras just nu av %1$s pluginet. Om du vill använda WP Rockets alternativ för att ladda CSS asynchronously, inaktivera  %1$s pluginet då.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Generera kritisk path CSS och ladda CSS asynchronously. %1$sMer information%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ger en fallback om den auto-genererade kritiska vägen CSS är ofullständig. %1$sMer information%2$s

en: Minify JavaScript files
sv_SE: Minifiera JavaScript-filer

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
sv_SE: Minifiera JavaScript tar bort blanksteg och kommentarer för att minska filstorleken.

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
sv_SE: Kombinera JavaScript filer <em>(Aktivera Minifiera JavaScript-filer för att välja)</em>

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Kombinera JavaScript-filer slår samman din hemsidas interna, tredjeparts- och inline JS för att minska HTTP-förfrågningar. Rekommenderas inte om din hemsida använder HTTP/2.%1$sMer information%2$s

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
sv_SE: För kompatibilitet och bästa resultat är det här alternativet inaktiverat när fördröjd JavaScript-exekvering är aktiverad.

en: Activate combine JavaScript
sv_SE: Aktivera kombinera JavaScript

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ange mönster för inline JavaScript som ska undantas från sammanfogning (en per rad).%1$sMer information%2$s

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
sv_SE: Ange URL:er för JavaScript-filer som ska undantas från minifiering och sammanfogning (en per rad).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
sv_SE: <strong>Internt:</strong> Domändelen av URL:en kommer att tas bort automatiskt. Använd (.*).js som wildcard för att undanta alla JS-filer som finns på en specifik sökväg.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
sv_SE: <strong>Tredjeparts:</strong> Använd antingen den fullständiga URL-sökvägen eller bara domännamnet för att undanta extern JS.%1$sMer information%2$s

en: Load JavaScript deferred
sv_SE: Ladda JavaScript med fördröjning

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ladda JavaScript med fördröjning eliminerar render-blockerande JS på din hemsida och kan förbättra laddningstiden.%1$sMer information%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ange URL:er eller nyckelord för JavaScript-filer som ska undantas från fördröjning (en per rad). %1$sMer information%2$s

en: Delay JavaScript execution
sv_SE: Fördröj JavaScript-exekvering

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
sv_SE: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMer information%2$s

en: One-click exclusions
sv_SE: Enklicksundantag

en: When using the Delay JavaScript feature, you might notice that some elements in the viewport take time to appear.
sv_SE: När du använder funktionen Fördröj JavaScript kan du märka att vissa element i viewporten tar tid att visas.

en: If you need these elements to load immediately, select the related plugins, themes, or services below to ensure they appear without delay.
sv_SE: Om du behöver att dessa element ska laddas omedelbart, välj de relaterade plugins, teman eller tjänster nedan för att säkerställa att de visas utan fördröjning.

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
sv_SE: Ange URL:er eller nyckelord som kan identifiera inline- eller JavaScript-filer som ska undantas från att fördröja exekvering (en per rad).

en: Safe Mode for Delay JavaScript Execution
sv_SE: Säkert läge för fördröjning av JavaScript-exekvering

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: The Safe Mode mode prevents all internal scripts from being delayed.
sv_SE: Säkert läge förhindrar att alla interna skript fördröjs.

en: Performance impact
sv_SE: Prestandapåverkan

en: By enabling Safe Mode, you significantly reduce your website performance improvements. We recommend using it only as a temporary solution. If you’re experiencing issues with the Delay JavaScript feature, our support team can help you troubleshoot.
sv_SE: Genom att aktivera Säkert läge minskar du avsevärt prestandaförbättringarna på din webbplats. Vi rekommenderar att du använder det endast som en tillfällig lösning. Om du upplever problem med funktionen Fördröj JavaScript kan vårt supportteam hjälpa dig att felsöka.

en: ACTIVATE SAFE MODE
sv_SE: AKTIVERA SÄKERT LÄGE

en: LazyLoad, image dimensions, font optimization
sv_SE: LazyLoad, bilddimensioner, fontoptimering

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
sv_SE: Det kan förbättra den faktiska och upplevda laddningstiden då bilder, iframes och videor endast laddas när de kommer in i (eller är på väg att komma in i) viewporten, vilket minskar antalet HTTP-förfrågningar. %1$sMer information%2$s

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
sv_SE: LazyLoad är för närvarande aktiverat i %2$s. Om du vill använda WP Rockets LazyLoad, inaktivera detta alternativ i %2$s.

en: Image Dimensions
sv_SE: Bilddimensioner

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Lägg till saknade bredd- och höjdattribut till bilder. Hjälper till att förhindra layoutskiften och förbättrar läsupplevelsen för dina besökare. %1$sMer information%2$s

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Download and serve fonts directly from your server. Reduces connections to external servers and minimizes font shifts. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ladda ner och leverera typsnitt direkt från din server. Minskar anslutningar till externa servrar och minimerar typsnitts-skift.%1$sMer information%2$s

en: Enable for images
sv_SE: Aktivera för bilder

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
sv_SE: LazyLoad för bilder är närvarande aktiverat i %2$s. Om du vill använda%1$s’s LazyLoad, inaktivera detta alternativ i %2$s.

en: Enable for CSS background images
sv_SE: Aktivera för CSS bakgrundsbilder

en: Enable for iframes and videos
sv_SE: Aktivera för iframes och videor

en: Replace YouTube iframe with preview image
sv_SE: Ersätt YouTube iframe med förhandsbild

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
sv_SE: Ersätt YouTube iframe med förhandsbild är inte kompatibelt med %2$s.

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
sv_SE: Detta kan avsevärt förbättra din laddningstid om du har många YouTube-videor på en sida.

en: Excluded images or iframes
sv_SE: Uteslutna bilder eller iframes

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ange nyckelord (t.ex. bildfilnamn, CSS-filnamn, CSS-klass, domän) från bild- eller iframe-koden som ska undantas (en per rad). %1$sMer information%2$s

en: Add missing image dimensions
sv_SE: Lägg till saknade bilddimensioner

en: Self-host Google Fonts
sv_SE: Självhosta Google Fonts

en: Generate cache files, preload fonts
sv_SE: Generera cachefiler, förladda typsnitt

en: Preload Cache
sv_SE: Förladda Cache

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
sv_SE: När du aktiverar förladdning kommer WP Rocket automatiskt att upptäcka dina sitemaps och spara alla URL:er i databasen. Pluginet ser till att din cache alltid är förladdad.

en: Preload Links
sv_SE: Förladda länkar

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Länkförladdning förbättrar den upplevda laddningstiden genom att ladda en sida när en användare hovrar över länken. %1$sMer information%2$s

en: Prefetch DNS Requests
sv_SE: Prefetch DNS-förfrågningar

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
sv_SE: DNS-prefetching kan göra externa filer snabbare att ladda, särskilt på mobila nätverk.

en: Preload Fonts
sv_SE: Förladda typsnitt

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Förbättrar prestandan genom att hjälpa webbläsare att upptäcka typsnitt i CSS-filer.%1$sMer information%2$s

en: Activate Preloading
sv_SE: Aktivera förladdning

en: Exclude URLs
sv_SE: Exkludera URLs

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
sv_SE: Ange URL:er som ska undantas från förladdningsfunktionen (en per rad). %1$sMer information%2$s

en: URLs to prefetch
sv_SE: URL:er att förhämta

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
sv_SE: Ange externa värdar som ska förhämtas(inte <code>http:</code>, en per linje)

en: Fonts to preload
sv_SE: Typsnitt att förladda

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
sv_SE: Ange URL:er för typsnittsfilernas som ska förladdas (en per rad). Typsnitten måste vara hostade på din egen domän eller den domän du har angett på CDN-fliken.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
sv_SE: Domändelen av URL:en kommer att tas bort automatiskt.<br/>Tillåtna typsnittsformat: otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: Enable link preloading
sv_SE: Aktivera länkförladdning

en: Advanced Rules
sv_SE: Avancerade relger

en: Fine-tune cache rules
sv_SE: Finjustera cache-regler

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
sv_SE: Känsliga sidor som anpassade inloggnings-/utloggnings-URL:er bör undantas från cache.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = plugin name, %3$s closing </a> tag.
en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
sv_SE: <br>Varukorg, kassa och "mitt konto"-sidor som är inställda i <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> kommer att upptäckas och aldrig cachas som standard.

en: Cache Lifespan
sv_SE: Cache-livslängd

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
sv_SE: Cachefiler äldre än den angivna livslängden kommer att raderas..<br>Tillåt %1$sförladdning%2$s så att cachen byggs om automatiskt efter att livslängden har löpt ut.

en: Never Cache Cookies
sv_SE: Cachea aldrig cookies

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
sv_SE: %1$sCache for query strings%2$s möjliggör att tvinga cache för specifika GET-parametrar.

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
sv_SE: Ange tid efter vilken den globala cachen rensas.<br>(0 = obegränsad )

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
sv_SE: Minska livslängden till 10 timmar eller mindre om du märker problem som verkar dyka upp periodiskt. %1$sVarför?%2$s

en: Hours
sv_SE: Timmar

en: Days
sv_SE: Dagar

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
sv_SE: Ange URL:er för sidor eller inlägg som aldrig ska cachas (en per rad).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
sv_SE: Domändelen av URL:en kommer att tas bort automatiskt.<br>Använd (.*) wildcards för att adressera flera URL:er under en given sökväg.

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
sv_SE: Ange fullständiga eller delvisa ID:n för cookies som, när de är inställda i besökarens webbläsare, ska förhindra att en sida cachas (en per rad).

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
sv_SE: Ange användaragentsträngar som aldrig ska se cachade sidor (en per rad).

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
sv_SE: Använd (.*) wildcards för att upptäcka delar av användaragentsträngar.

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
sv_SE: Ange URL:er som du alltid vill rensa från cachen varje gång du uppdaterar ett inlägg eller en sida (en per rad).

en: Specify query strings for caching (one per line)
sv_SE: Ange query strings för cache (en per rad).

en: Optimize, reduce bloat
sv_SE: Optimera, minska onödig kod

en: Post Cleanup
sv_SE: Inläggsrensning

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
sv_SE: Inläggsrevisioner och utkast kommer att tas bort permanent. Använd inte detta alternativ om du behöver behålla revisioner eller utkast.

en: Comments Cleanup
sv_SE: Kommentar-rensning

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
sv_SE: Spam och borttagna kommentarer kommer att tas bort permanent.

en: Transients Cleanup
sv_SE: Rensning av tillfälliga data (Transients)

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
sv_SE: Tillfälliga data (transients) är temporära alternativ; de är säkra att ta bort. De kommer att regenereras automatiskt när dina plugins behöver dem.

en: Database Cleanup
sv_SE: Databasenrensning

en: Reduces overhead of database tables
sv_SE: Minskar overheaden för databastabeller.

en: Automatic Cleanup
sv_SE: Automatisk rensning

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
sv_SE[0]: %s revision i din databas.
sv_SE[1]: %s revisioner i din databas.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
sv_SE[0]: utkast i din databas.
sv_SE[1]: %s utkast i din databas.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
sv_SE[0]: %s borttagna inlägg i din databas..
sv_SE[1]: %s borttagna inlägg i din databas.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
sv_SE[0]: spamkommentarer i din databas.
sv_SE[1]: %s spamkommentarer i din databas.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
sv_SE[0]: borttagna kommentarer i din databas.
sv_SE[1]: %s borttagna kommentarer i din databas.

en: All transients
sv_SE: Alla transients

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
sv_SE[0]: %s transients in your database.
sv_SE[1]: %s transients i din databas.

en: Optimize Tables
sv_SE: Optimera tabeller

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
sv_SE[0]: %s tabell att optimera i din databas.
sv_SE[1]: %s tabeller att optimera i din databas.

en: Schedule Automatic Cleanup
sv_SE: Schemalägg automatisk rensning.

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Daily
sv_SE: Daglig

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Monthly
sv_SE: Månatlig

en: Integrate your CDN
sv_SE: Integrera din CDN

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
sv_SE: Alla URL:er för statiska filer (CSS, JS, bilder) kommer att skrivas om till den CNAME som du tillhandahåller.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
sv_SE: Ej nödvändigt för tjänster som Cloudflare och Sucuri. Vänligen se våra tillgängliga %1$sTillägg%2$s.

note: translators: %1$s = opening em tag, %2$l = list of add-on name(s), %3$s = closing em tag.
en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
sv_SE[0]: %1$s%2$l Tillägg%3$s är för närvarande aktiverade. Konfiguration av CDN-inställningarna krävs inte för att %2$l ska fungera på din hemsida.
sv_SE[1]: %1$s%2$l Tillägg%3$s är för närvarande aktiverade. Konfiguration av CDN-inställningarna krävs inte för att %2$l ska fungera på din hemsida.

en: Enable Content Delivery Network
sv_SE: Aktivera Content Delivery Network (CDN)

en: Specify the CNAME(s) below
sv_SE: Specificera CNAME(s) nedan

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
sv_SE: Ange URL:er för filer som inte ska levereras via CDN (en per rad).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
sv_SE: Domändelen av URL:en kommer att tas bort automatiskt..<br>Använd (.*) wildcards för att utesluta alla filer av en viss filtyp som finns på en specifik sökväg.

en: Control WordPress Heartbeat API
sv_SE: Kontrollera WordPress Heartbeat API

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
sv_SE: Reducera eller inaktivera Heartbeat API’s aktivitet kan hjälpa till att spara en del av din servers resurser.

en: Reduce or disable Heartbeat activity
sv_SE: Reducera eller inaktivera Heartbeat aktivitet

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
sv_SE: Att minska aktiviteten kommer att ändra Heartbeat-frekvensen från ett träff per minut till ett träff varannan minut.

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
sv_SE: Att inaktivera Heartbeat helt kan bryta plugins och teman som använder detta API.

en: Do not limit
sv_SE: Begränsa inte

en: Reduce activity
sv_SE: Reducera aktivitet

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Control Heartbeat
sv_SE: Kontrollera Heartbeat

en: Behavior in backend
sv_SE: Beteende i backend

en: Behavior in post editor
sv_SE: Beteende i inläggsredigeraren

en: Behavior in frontend
sv_SE: Beteende i frontend

en: Add-ons
sv_SE: Tillägg

en: Add more features
sv_SE: Lägg till fler funktioner

en: One-click Rocket Add-ons
sv_SE: One-click Rocket Tillägg

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
sv_SE: One-Click Tillägg är funktioner som utökar tillgängliga alternativ utan att någon konfiguration behövs. Slå på alternativet "on" för att aktivera från den här skärmen.

en: Rocket Add-ons
sv_SE: Rocket Tillägg

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
sv_SE: Rocket Tillägg är komplementära funktioner som utökar tillgängliga alternativ.

en: User Cache
sv_SE: Användarcache

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
sv_SE: Om du behöver skapa en dedikerad uppsättning cachefiler för varje inloggad WordPress-användare, måste du aktivera detta tillägg.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
sv_SE: Användarcache är bra när du har användarspecifikt eller begränsat innehåll på din hemsida.<br>%1$sLäs mer%2$s

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
sv_SE: Integrera ditt Cloudflare-konto med detta tillägg.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
sv_SE: Ange din konto-mail, globala API-nyckel och domän för att använda alternativ som att rensa Cloudflare-cachen och aktivera optimala inställningar med WP Rocket.

note: translators: %1$s = opening span tag, %2$s = closing span tag.
en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
sv_SE: %1$sPlanerar du att använda Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Aktivera bara den officiella Cloudflare-pluginen och konfigurera den. WP Rocket kommer automatiskt att aktivera kompatibilitet.

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
sv_SE: Om Varnish körs på din server måste du aktivera detta tillägg.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
sv_SE: Varnish-cache kommer att rensas varje gång WP Rocket rensar sin cache för att säkerställa att innehållet alltid är uppdaterat.<br>%1$sLäs mer%2$s

en: WebP Compatibility
sv_SE: WebP-kompatibilitet

en: Improve browser compatibility for WebP images.
sv_SE: Förbättra webbläsarkompatibilitet för WebP-bilder.

note: translators: %1$s and %3$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill att WP Rocket ska leverera WebP-bilder till kompatibla webbläsare. Observera att WP Rocket inte kan skapa WebP-bilder åt dig. För att skapa WebP-bilder rekommenderar vi %1$sImagify%2$s. %3$sMer information%2$s

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
sv_SE: Rensa Sucuri-cachen när WP Rockets cache rensas.

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
sv_SE: Ange din API-nyckel för att rensa Sucuri-cachen när WP Rockets cache rensas.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
sv_SE: Synkronisera Sucuri-cachen med detta tillägg.

en: Cloudflare credentials
sv_SE: Cloudflare-autentiseringsuppgifter

en: Cloudflare settings
sv_SE: Cloudflare inställningar

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
sv_SE: Hitta din API key

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
sv_SE: Konto-email

en: Development mode
sv_SE: Utvecklarläge

note: translators: %1$s = link opening tag, %2$s = link closing tag.
en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
sv_SE: Aktivera utvecklingsläge på din hemsida tillfälligt. Denna inställning stängs av automatiskt efter 3 timmar. %1$sLäs mer%2$s

en: Optimal settings
sv_SE: Optimala inställningar

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
sv_SE: Förbättrar automatiskt din Cloudflare-konfiguration för hastighet, prestandaklass och kompatibilitet.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
sv_SE: Bör endast användas med Cloudflares flexibla SSL-funktion. URL:er för statiska filer (CSS, JS, bilder) kommer att skrivas om för att använda // istället för http:// eller https://.

en: Sucuri credentials
sv_SE: Sucuri-autentiseringsuppgifter

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
sv_SE: Firewall API-nyckel (för plugin), måste vara i formatet {32 tecken}/{32 tecken}:

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
sv_SE: Hitta din API key

note: translators: %1$s: opening strong tag, %2$s: closing strong tag, %3$s: opening a tag, %4$s: opening a tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s the plugin has been updated to the 3.17 version. New feature: %3$sAutomatic Lazy Rendering%4$s. Check out our documentation to learn more about it.
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Pluginet har uppdaterats till version 3.17. Ny funktion: %3$sAutomatisk Lazy Rendering%4$s. Kolla in vår dokumentation för att lära dig mer om det.

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
sv_SE: Sucuri-tillägg: API-nyckeln för Sucuri-brandväggen måste vara i formatet <code>{32 tecken}/{32 tecken}</code>.

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
sv_SE: Ursäkta! Att lägga till /(.*) i Avancerade regler > Aldrig cachelagra URL:er sparades inte eftersom det inaktiverar cachelagring och optimeringar för varje sida på din hemsida.

en: Import, Export, Rollback
sv_SE: Importera, Exportera, Återställ

en: Image Optimization
sv_SE: Bildoptimering

en: Compress your images
sv_SE: Komprimera dina bilder

en: Tutorials
sv_SE: Instruktioner

en: Getting started and how to videos
sv_SE: Kom igång och hur man gör-videor

en: Our Plugins
sv_SE: Våra plugins

en: Build Better, Faster, Safer
sv_SE: Bygg bättre, snabbare, säkrare

en: WP Rocket Expired Cache Interval
sv_SE: WP Rocket utgångsintervall för cache

en: WP_CACHE value
sv_SE: WP_CACHE värde

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
sv_SE: WP_CACHE-konstanten måste sättas till true för att WP Rocket-cache ska fungera korrekt.

en: WP_CACHE is set to true
sv_SE: WP_CACHE är inställt på true.

en: WP_CACHE is not set
sv_SE: WP_CACHE är inte inställt.

en: WP_CACHE is set to false
sv_SE: WP_CACHE är inställt på false.

en: Next Billing Date
sv_SE: Nästa fakturadatum

en: No Subscription
sv_SE: Ingen prenumeration

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
sv_SE: Din RocketCDN-prenumeration är för närvarande aktiv.

note: translators: %1$s = opening <code> tag, %2$s = CDN URL, %3$s = closing </code> tag.
en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
sv_SE: För att använda RocketCDN, ersätt din CNAME med %1$s%2$s%3$s.

note: translators: %1$is = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: %1$sMore Info%2$s
sv_SE: %1$sMer information%2$s

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
sv_SE: Vi kunde inte hämta det aktuella priset eftersom RocketCDN API returnerade en oväntad felkod.

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
sv_SE: RocketCDN är inte tillgängligt för tillfället. Vänligen försök igen senare.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: Saknas identifieringsparameter.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: Saknas användartoken.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: API:et returnerade en oväntad svarskod.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: API:et returnerade ett tomt svar.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: API:et returnerade ett oväntat svar.

note: translators: %s = message returned by the API.
en: RocketCDN cache purge failed: %s.
sv_SE: RocketCDN cache rensning misslyckades: %s.

en: RocketCDN cache purge successful.
sv_SE: RocketCDN cache rensning lyckades.

note: translators: %1$s = Old CName, %2$s = New CName.
en: We've updated your RocketCDN CNAME from %1$s to %2$s.
sv_SE: Vi har uppdaterat din RocketCDN CNAME från %1$s till %2$s.

note: translators: %1$s = New CName.
en: The change is already applied to the plugin settings. If you were using the CNAME in your code, make sure to update it to: %1$s.
sv_SE: Ändringen har redan tillämpats i plugin-inställningarna. Om du använde CNAME:et i din kod, se till att uppdatera det till: %1$s.

en: contact support
sv_SE: kontakta support

en: RocketCDN enabled
sv_SE: RocketCDN aktiverat

en: RocketCDN disabled
sv_SE: RocketCDN inaktiverat

note: Translators: %s = date formatted using date_i18n() and get_option( 'date_format' ).
en: Valid until %s only!
sv_SE: Endast giltigt till %s!

en: Speed up your website thanks to:
sv_SE: Snabba upp din hemsida tack vare:

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
sv_SE: Högpresterande Content Delivery Network (CDN) med%1$sobegränsad bandbredd%2$s

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
sv_SE: Enkel konfiguration: de %1$sbästa CDN-inställningarna%2$s tillämpas automatiskt

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
sv_SE: WP Rocket integration: CDN-alternativet är%1$sautomatiskt konfiguerat%2$s i vårt plugin

en: Learn more about RocketCDN
sv_SE: Lär dig mer om RocketCDN

note: translators: %1$s = discounted price, %2$s = regular price.
en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
sv_SE: *$%1$s/måanden för 12 månader $%2$s/månaden. Du kan avbryta din prenumeration när som helst.

en: Billed monthly
sv_SE: Faktureras månadsvis

en: Get Started
sv_SE: Kom igång

en: Reduce this banner
sv_SE: Minska den här bannern

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
sv_SE: Snabba upp din hemsida med RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network.

en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
sv_SE: RocketCDN är inte tillgängligt på lokala domäner och staging-sidor.

en: Get RocketCDN
sv_SE: Skaffa RocketCDN

en: New!
sv_SE: Ny!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
sv_SE: Snabba upp din hemsida med RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network!

en: WP Rocket process pending jobs
sv_SE: WP Rocket bearbetar väntande jobb

en: WP Rocket clear failed jobs
sv_SE: WP Rocket rensar misslyckade jobb

en: WP Rocket process on submit jobs
sv_SE: WP Rocket bearbetar vid inlämning av jobb

en: Clear Priority Elements
sv_SE: Rensa prioriterade element

en: Clear Priority Elements of this URL
sv_SE: Rensa prioriterade element för den här URL:en

en: Priority Elements
sv_SE: Prioriterade element

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: This action will clear the Critical Images and Lazily Rendered Content.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att rensa de kritiska bilderna och innehållet som renderas långsamt.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Critical images and Lazy Render data was cleared!
sv_SE: %1$s: Kritiska bilder och Lazy Render-data har rensats!

en: Script error
sv_SE: Scriptfel

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
sv_SE: Det var inte möjligt att bestämma en giltig sista tidsgräns: %s.

en: Every minute
sv_SE: Varje minut

en: Regenerate Critical Path CSS
sv_SE: Återskapa Critical Path CSS

en: Generate Specific CPCSS
sv_SE: Generera Specific CPCSS

en: Regenerate specific CPCSS
sv_SE: Återskapa specific CPCSS

en: This feature is not available for non-public post types.
sv_SE: Denna funktion är inte tillgänglig för icke-offentliga inläggstyper.

en: %l to use this feature.
sv_SE: %l för att använda denna funktion.

note: translators: %s = post type.
en: Publish the %s
sv_SE: Publicera %s

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
sv_SE: Aktivera Ladda CSS synkront i WP Rocket-inställningarna.

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
sv_SE: Aktivera Ladda CSS asynkront i alternativen ovan.

note: translators: %1$s = type of content, %2$s = error message.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
sv_SE: Critical CSS för%1$s ej generat. Fel:%2$s

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
sv_SE: Critical CSS för %1$spå mobil ej genererat. Fel: API:et returnerade ett tomt svar.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
sv_SE: Critical CSS för %1$s ej genererat. Fel: API:et returnerade ett tomt svar.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
sv_SE: Critical CSS för %1$spå mobil ej genererat.

note: translators: %s = item URL. translators: %1$s = item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s not generated.
sv_SE: Critical CSS för %1$s inte genererat.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
sv_SE: Critical CSS för %1$s på mobil ej genererat. fel: API:et returnerade en ogiltig svarkod.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
sv_SE: Critical CSS för %1$s ej genererat. fel: API:et returnerade en ogiltig svarkod.

note: translators: %1$s = error message.
en: Error: %1$s
sv_SE: Fel: %1$s

en: Critical CSS generation is currently running.
sv_SE: Critical CSS generation pågår för närvarande.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
sv_SE: Gå till %1$sWP Rocket inställningar%2$s  tör att följa framsteg.

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
sv_SE: Critical CSS generation pågår för närvarande: %1$d av %2$d sidor av typer har slutförts. (Uppdatera den här sidan för att se framsteg)

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
sv_SE: Critical CSS generation klar för %1$d av %2$d sidtyper.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
sv_SE: Critical CSS generation stötte på ett eller flera fel.

en: Learn more.
sv_SE: Läs mer.

note: translators: %1$ = opening bold tag, %2$ = closing bold tag.
en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
sv_SE: Vi rekommenderar starkt den %1$suppdaterade Remove Unused CSS%2$s för en bättre CSS-optimering. Ladda CSS asynkront är alltid tillgängligt som en backup.

en: Stay with the old option
sv_SE: Stanna med det gamla alternativet.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
sv_SE: Critical CSS för %1$s på mobil ej genererat. Fel: Målmappen kunde inte skapas.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
sv_SE: Critical CSS för %1$s ej genererat. Fel: Målmappen kunde inte skapas.

en: Critical CSS file for mobile does not exist
sv_SE: Critical CSS-fil för mobil finns inte

en: Critical CSS file does not exist
sv_SE: Critical CSS-fil finns inte.

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
sv_SE: Critical CSS-fil för mobil kan inte raderas.

en: Critical CSS file cannot be deleted
sv_SE: Critical CSS-fil kan inte raderas

note: translators: %1$s = item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
sv_SE: Mobil Critical CSS för %1$s ej genererat.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s in progress.
sv_SE: Critical CSS för %s pågår.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %s generated.
sv_SE: Mobil Critical CSS för %s genererat.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s generated.
sv_SE: Critical CSS för %s genererat.

en: Critical CSS file deleted successfully.
sv_SE: Critical CSS-fil raderades.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
sv_SE: Mobil Critical CSS för %1$s timeout. Försök igen lite senare.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
sv_SE: Critical CSS för %1$s timeout. Försök igen lite senare.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
sv_SE: Mobil CPCSS generation inte tillgängligt.

en: Requested post does not exist.
sv_SE: Den begärda posten finns inte.

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
sv_SE: Kan inte generera CPCSS för opublicerad post.

en: Scheduled Cache Purge
sv_SE: Schemalagd cache-tömning.

en: Scheduled Database Optimization
sv_SE: Schemalagd databasoptimering.

en: Database Optimization Process
sv_SE: Databasoptimeringsprocess.

[ctx: noun]
en: Preload
sv_SE: Förladda

en: Critical Path CSS Generation Process
sv_SE: Process för generering av Critical Path CSS.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = price, %3$s = </strong>.
en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
sv_SE: Förnya innan det är för sent, du kommer endast att betala %1$s%2$s%3$s!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount, %3$s = </strong>,%4$s = <strong>, %5$s = price, %6$s=</strong>.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
sv_SE: Förnya med %1$s%2$s rabatt%3$s innan det är för sent, du kommer endast att betala %4$s%5$s%6$s!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = price.
en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
sv_SE: Förnya din licens för 1 år nu för %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount percentage, %4$s = price.
en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
sv_SE: Förnya din licens för 1 år nu och få %1$s%3$s I RABATT%2$s omedelbart: du kommer endast att betala %1$s%4$s%2$s!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount price.
en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
sv_SE: Förnya innan det är för sent, du kommer att betala %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount percentage, %3$s = </strong>, %4$s = discount price.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
sv_SE: Förnya med %1$s%2$s rabatt%3$s innan det är för sent, du kommer endast att betala %1$s%4$s%3$s!

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
sv_SE: Du behöver en giltig licens för att fortsätta använda den här funktionen. %1$sFörnya nu%2$s innan du förlorar åtkomst.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
sv_SE: Du behöver en aktiv licens för att aktivera det här alternativet. %1$sFörnya nu%2$s.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
sv_SE: Du behöver en aktiv licens för att aktivera det här alternativet. %1$sMer information%2$s.

note: translators: %1$s = promotion name, %2$s = <br>, %3$s = <strong>, %4$s = promotion discount percentage, %5$s = </strong>, %6$s = Growth or Multi.
en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to %6$s!%5$s
sv_SE: Ta fördel av %1$s för att snabba upp fler hemsidor:%2$s få %3$s%4$s i rabatt%5$s för %3$suppgradera din licens till %6$s!%5$s

en: or
sv_SE: eller

note: translators: %s = promotion discount percentage.
en: %s off
sv_SE: %s i rabatt

note: translators: %s = promotion name.
en: %s promotion is live!
sv_SE: %s kampanjen är aktiv!

en: Hurry Up! Deal ends in:
sv_SE: Skynda dig! Erbjudandet slutar om:

en: Minutes
sv_SE: Minuter

en: Seconds
sv_SE: Sekunder

en: Upgrade now
sv_SE: Uppgradera nu

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
sv_SE: Optimize CSS Delivery funktionen är inaktiverad.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
sv_SE: Du kan inte längre använda alternativen Remove Unused CSS eller Load CSS asynkrona alternativen.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
sv_SE: Du behöver en %1$saktiv licens%2$s för att fortsätta optimera din CSS-leverans, vilket åtgärdar en PageSpeed Insights-rekommendation och förbättrar din sidprestanda.

en: Renew now
sv_SE: Förnya nu

en: You will soon lose access to some features.
sv_SE: Du kommer snart att förlora åtkomst till vissa funktioner.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
sv_SE: Du behöver en %1$saktiv licens för att fortsätta optimera din CSS delivery%2$s.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
sv_SE: Funktionerna Remove Unused CSS och Load CSS asynchronously är utmärkta alternativ för att åtgärda PageSpeed Insights-rekommendationerna och förbättra din hemsidas prestanda.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = date.
en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
sv_SE: Dessa funktionerna kommer vara %1$sautomatiskt inaktiverade för %3$s%2$s.

en: Your WP Rocket license is expired!
sv_SE: Din WP Rocket-licens har gått ut!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
sv_SE: Din hemsida skulle kunna vara mycket snabbare om den kunde dra nytta av vår %1$snya funktioner och förbättringar%2$s. 🚀

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
sv_SE: Din%1$sWP Rocket licens håller på att löpa ut%2$s: du kommer snart att förlora åtkomst till produktuppdateringar och support.

note: translators: %1$s = span opening tag, %2$s = price, %3$s = span closing tag.
en: Save $%1$s%2$s%3$s
sv_SE: Spara $%1$s%2$s%3$s

en: Websites
sv_SE: Hemsidor

note: translators: %s = number of websites.
en: %s websites
sv_SE: %s hemsidor

note: translators: %s = license name.
en: Upgrade to %s
sv_SE: Uppgradera till %s

en: Speed Up More Websites
sv_SE: Snabba upp fler hemsidor

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
sv_SE: Du kan använda WP Rocket på fler hemsidor genom att uppgradera din licens. För att uppgradera, betala helt enkelt%1$sprisdifferensen%2$s mellan din nuvarande och nya licens, som visas nedan.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
sv_SE: %1$sN.B.%2$s: Att uppgradera din licens ändrar inte ditt utgångsdatum.

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
sv_SE: Du kan använda WP Rocket på fler hemsidor genom att uppgradera din licens (du betalar endast prisdifferensen mellan din nuvarande och nya licens).

en: LazyLoad for images
sv_SE: LazyLoad för bilder

en: LazyLoad for iframes/videos
sv_SE: LazyLoad för iframes/videor

en: LazyLoad CSS backgrounds
sv_SE: LazyLoad CSS bakgrunder

en: Play Youtube video
sv_SE: Spela Youtube video

en: Payment Processors
sv_SE: Betalningsprocessorer

en: Other Services
sv_SE: Andra tjänster

en: Themes
sv_SE: Teman

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
sv_SE: Du behöver en aktiv licens för att hämta den senaste versionen av listorna från vår server.

en: Default Lists
sv_SE: Standardlistor

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
sv_SE: Exklusionslistor för fördröjning av JavaScript-exekvering

en: Incompatible plugins Lists
sv_SE: Listor över inkompatibla plugins

en: Could not get updated lists from server.
sv_SE: Kunde inte hämta uppdaterade listor från servern.

en: Lists are up to date.
sv_SE: Listorna är uppdaterade.

en: Could not update lists.
sv_SE: Kunde inte uppdatera listorna.

en: Lists are successfully updated.
sv_SE: Listorna har uppdaterats.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = table name, %3$s = <a> open tag, %4$s = </a> closing tag.
en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
sv_SE: %1$s: Kunde inte skapa %2$s tabellen i databasen som är nödvändig för att funktionen Remove Unused CSS ska fungera. Vänligen kolla vår %3$sdokumentation%4$s.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Used CSS cache cleared!
sv_SE: %1$s: Used CSS-cache rensad!

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
sv_SE: %1$s: Preload-tjänsten är nu aktiv. Efter den initiala förladdningen kommer den fortsätta att cacha alla dina sidor när de rensas. Ingen ytterligare åtgärd behövs.

en: WP Rocket Preload pending jobs
sv_SE: WP Rocket Preload väntande jobb

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
sv_SE: WP Rocket Preload återställer fastnade misslyckade jobb

en: Clear Used CSS of this URL
sv_SE: Clear Used CSS för denna URL

en: This action will clear the used CSS files.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att rensa de använda CSS-filerna.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of seconds.
en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
sv_SE: %1$s: Vänligen vänta %2$s sekunder. Remove Unused CSS-tjänsten bearbetar dina sidor, pluginet optimerar LCP och bilderna ovanför vikningen.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of URLs, %3$s = number of seconds.
en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
sv_SE: %1$s: LCP-elementet har optimerats, och bilderna ovanför vikningen har uteslutits från lazyload. Den använda CSS:en på din hemsida har bearbetats.
    .
    			 WP Rocket kommer fortsätta generera Used CSS upp till %2$s URL:er per %3$s sekunder(er).

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
sv_SE: Vi rekommenderar att aktivera%1$sPreload%2$s för snabbare resultat.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
sv_SE: För att lära dig mer om processen, kolla vår %1$sdokumentation%2$s.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
sv_SE: Vi kunde inte generera den använda CSS:en eftersom du använder en nulld version av WP Rocket. Du behöver en aktiv licens för att använda funktionen Remove Unused CSS och ytterligare förbättra din hemsidas prestanda.

note: translators: %1$s = promo percentage.
en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
sv_SE: Klicka här för att få en WP Rocket enkellicens för %1$s i rabatt!

note: translators: %1$s = <a> open tag, %2$s = </a> closing tag.
en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
sv_SE: Det verkar som ett säkerhetsplugin eller serverns brandvägg hindrar WP Rocket från att komma åt SaaS-funktionerna. IP-adresser som listas %1$shär i vår dokumentation%2$s bör läggas till i dina tillåtna listor:

en: - In the security plugin, if you are using one
sv_SE: - I säkerhetspluginet, om du använder ett

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
sv_SE: - I serverns brandvägg. Din host kan hjälpa dig med detta.

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
sv_SE[0]: Det verkar vara ett problem med att validera din licens. Vänligen se felmeddelandet nedan.
sv_SE[1]: Det verkar vara ett problem med att validera din licens. Du kan se felmeddelandena nedan.

en: Server type:
sv_SE: Servertyp:

en: PHP version number:
sv_SE: PHP version nummer:

en: WordPress version number:
sv_SE: WordPress version nummer:

en: Current theme:
sv_SE: Nuvarande tema:

en: Current site language:
sv_SE: Nuvarande webbplats språk:

en: Active plugins:
sv_SE: Aktiva plugins:

en: Plugin names of all active plugins
sv_SE: Plugin-namn för alla aktiva plugins

en: Anonymized WP Rocket settings:
sv_SE: Anonymiserade WP Rocket-inställningar:

en: Which WP Rocket settings are active
sv_SE: Vilka WP Rocket-inställningar är aktiva

en: Anonymized WP Rocket statistics:
sv_SE: Anonymiserad WP Rocket-statistik:

en: How WP Rocket features function and perform.
sv_SE: Hur WP Rocket-funktioner fungerar och presterar.

en: WP Rocket license type
sv_SE: WP Rocket-licenstyp

en: The provided license data are not valid.
sv_SE: De angivna licensuppgifterna är inte giltiga.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
sv_SE: För att lösa detta, vänligen %1$skontakta support%2$s.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
sv_SE: Licensvalideringen misslyckades. Vår server kunde inte lösa begäran från din hemsida.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
sv_SE: Försök att klicka %1$sValidate License%2$snedan. Om problemet kvarstår, följ %3$sdenna guide%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
sv_SE: Licensvalideringen misslyckades. Du kan använda en piratkopia av pluginet. Vänligen gör följande:

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
sv_SE: Logga in på ditt WP Rocket %1$skonto%2$s

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Download the zip file
sv_SE: Ladda ner zip-filen

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Reinstall
sv_SE: Ominstallera

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
sv_SE: Om du inte har ett WP Rocket-konto, vänligen %1$sköp en licens%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
sv_SE: Licensvalideringen misslyckades. Användarkontot finns inte i vår databas.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please contact support.
sv_SE: För att lösa detta, vänligen kontakta supporten.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account is blocked.
sv_SE: Licensvalideringen misslyckades. Användarkontot är blockerat.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
sv_SE: Vänligen läs %1$sdenna guide%2$s för mer information.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
sv_SE: Försök klicka på %1$sSave Changes%2$s nedan. Om problemet kvarstår, följ%3$sdenna guiden%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your license is not valid.
sv_SE: Din licens är inte giltig.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
sv_SE: Se till att du har en aktiv%1$sWP Rocket licens%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: You have added as many sites as your current license allows.
sv_SE: Du har lagt till lika många hemsidor som din nuvarande licens tillåter.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
sv_SE: Uppgradera ditt %1$skonto%2$s eller %3$söverför din licens%2$s till denna domänen.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This website is not allowed.
sv_SE: Denna hemsidan är inte tillåten.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please %1$scontact support%2$s.
sv_SE: Vänligen %1$skontakta support%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This license key is not recognized.
sv_SE: Denna licensnyckel känns inte igen.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
sv_SE: Om problemet kvarstår, vänligen%1$skontakta support%2$s.

note: Translators: %s = error message returned.
en: License validation failed: %s
sv_SE: Licensvalideringen misslyckades: %s

en: The log file does not exist.
sv_SE: Loggfilen finns inte.

en: The log file could not be read.
sv_SE: Loggfilen kunde inte läsas.

en: The logs are not saved into a file.
sv_SE: Loggarna sparas inte i en fil.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
sv_SE: Varnish auto-purge kommer att aktiveras automatiskt när Varnish aktiveras på din %s server.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
sv_SE: Din installation verkar sakna de centrala Kinsta-filerna som hanterar cache-rensning, vilket kommer att förhindra att din Kinsta-installation och WP Rocket fungerar korrekt. Vänligen kontakta Kinsta-supporten via ditt %1$sMyKinsta%2$s konto för att lösa detta problemet.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
sv_SE: %1$s: Cloudflares HTTP/2 Server Push är inkompatibelt med funktionerna Remove Unused CSS och Combine CSS-filer. Vi rekommenderar starkt att du inaktiverar det.

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
sv_SE: Din hemsida använder den officiella Cloudflare-pluginen. Vi har aktiverat Cloudflare auto-purge för kompatibilitet. Om du har APO aktiverat, är det också kompatibelt.

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
sv_SE: Cloudflare-cache kommer att rensas varje gång WP Rocket rensar sin cache för att säkerställa att innehållet alltid är uppdaterat.

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Du använder "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO är ännu inte kompatibelt med den funktionen.

note: Translators:%1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Du bör antingen inaktivera Cloudflare APO eller kontakta utvecklarna av temat/pluginet som kräver användning av "Dynamic Cookies Cache" för att hitta ett alternativt sätt att vara kompatibel med sidcache. %1$s
    Mer information%2$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag, %3$s = opening <a> tag, %4$s = closing </a> tag, %5$s = opening <a> tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Du använder "Separate cache files for mobile devices". Du behöver aktivera "Cache by Device Type".%3$sintällningen%5$s på Cloudflare APO för att servera rätt version av cachen. %4$sMer information%5$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
sv_SE: %1$sWP Rocket:%2$s Du har "Cache by Device Type" aktiverat på Cloudflare APO. Om du anser det nödvändigt att webbplatsen ska ha en annan cache för mobil och desktop, rekommenderar vi att du aktiverar vår "Separate Cache Files for Mobile Devices" för att säkerställa att den genererade cachen är korrekt.

note: translators: %1$s is WP Rocket plugin name, %2$s is opening <a> tag, %3$s is closing </a> tag.
en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
sv_SE: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed är inte kompatibelt med denna plugin och kan orsaka oväntade resultat. %2$sMer information%3$s

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
sv_SE: %1$sWP Rocket: %2$sVi har upptäckt att Autoptimize's JavaScript Aggregation-funktion är aktiverad. WP Rockets "Delay JavaScript Execution" kommer inte att tillämpas på den fil det skapar. Vi föreslår att du inaktiverar %1$sJavaScript Aggregation%2$sför att utnyttja "Delay JavaScript Execution" fullt ut.

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
sv_SE: %1$sWP Rocket: %2$sVi har upptäckt att Autoptimize's "Aggregate Inline CSS"-funktion är aktiverad. WP Rockets "Load CSS Asynchronously" kommer inte att fungera korrekt. Vi föreslår att du inaktiverar %1$sAggregate Inline CSS%2$s för att utnyttja "Load CSS Asynchronously" fullt ut.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
sv_SE: Denna plugin blockerar WP Rockets cache och optimeringar. Inaktivera den och använd %1$sEzoic's namnserverintegration%2$s istället.

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %s = Plugin name.
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
sv_SE[0]: Vänligen inaktivera följande %s alternativ som är i konflikt med WP Rocket-funktioner:
sv_SE[1]: Vänligen inaktivera följande %s alternativ som är i konflikt med WP Rocket-funktioner:

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
sv_SE: %1$s %2$sinaktivera emoji%3$s konflikter med WP Rockets %2$sinaktivera emoji%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
sv_SE: %1$s %2$sGZIP compression%3$si konflikt med WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
sv_SE: %1$s %2$swebbläsarcaching%3$s i konflikt med WP Rocket %2$swebbläsarcaching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
sv_SE: %1$s %2$ssidcaching%3$s i konflikt med WP Rocket %2$ssidcaching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
sv_SE: %1$s %2$stillgångsoptimering%3$s i konflikt med WP Rocket %2$sfiloptimering%3$s

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
sv_SE: Remove Unused CSS är för närvarande aktiverat i Perfmatters. Om du vill använda WP Rockets Remove Unused CSS-funktion, inaktivera detta alternativ i Perfmatters.

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
sv_SE: Automatiserad borttagning av oanvänd CSS är för närvarande aktiverad i RapidLoad Power-Up för Autoptimize. Om du vill använda WP Rockets Remove Unused CSS-funktion, inaktivera RapidLoad Power-Up för Autoptimize-pluginet.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
sv_SE: Delay JS är för närvarande aktivt i %1$s. Om du vill använda WP Rockets delay JS, inaktivera %1$s

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
sv_SE: Din Divi-mall har uppdaterats. Rensa den använda CSS:en om layouten, designen eller CSS-stilarna har ändrats.

en: Load CSS asynchronously for mobile
sv_SE: Ladda CSS asynchronously för mobil.

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
sv_SE: Din hemsida använder för närvarande samma Critical Path CSS för både desktop och mobil.

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
sv_SE: Klicka på knappen för att aktivera mobilspecifik CPCSS för din hemsida.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Detta är en engångsåtgärd och knappen kommer att tas bort efteråt. %1$sMer information%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Din hemsida använder nu mobilspecifik critical path CSS. %1$sMer information%2$s

en: Generate Mobile Specific CPCSS
sv_SE: Generera mobilspecifik CPCSS

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Generera specifik Critical Path CSS för detta inlägg. %1$sMer information%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Detta inlägg använder specifik Critical Path CSS. %1$sMer information%2$s

en: Revert back to the default CPCSS
sv_SE: Återgå till standard CPCSS.

en: Facing an issue?
sv_SE: Står du inför ett problem?

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
sv_SE: Det är inte alltid nödvändigt att inaktivera WP Rocket när du stöter på problem. De flesta av dem kan åtgärdas genom att inaktivera endast vissa alternativ.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
sv_SE: Vårt råd? Istället för att inaktivera WP Rocket, använd vår %1$sSafe Mode%2$s för att snabbt inaktivera LazyLoad, File Optimization och CDN-alternativ. Kontrollera sedan om ditt problem är löst.

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
sv_SE: Vill du använda vårt Safe Mode för att felsöka WP Rocket?

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
sv_SE: Ja, tillämpa "%1$sSafe Mode%2$s"

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
sv_SE: och exportera WP Rocket inställningar %1$s(Rekommenderas då nuvarande inställningar kommer att raderas)%2$s

en: No, deactivate and snooze this message for
sv_SE: Deaktivera och snooza detta meddelande för

en: 1 day
sv_SE: 1 dag

en: 7 days
sv_SE: 7 dagar

en: 30 days
sv_SE: 30 dagar

en: Forever
sv_SE: Föralltid

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = plugin version, %3$s = </strong>, %4$s = <a>, %5$s = </a>, %6$s = <a>.
en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
sv_SE:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s är tillgängligt%4$sLär mer %5$s om uppdateringarna och förbättringarna i denna stora version. Du behöver en aktiv licens för att använda dem på din hemsida, missa inte detta! %6$sFörnya nu%5$s

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
sv_SE: Uppdatera inkluderings- och exkluderingslistor

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Kompatibilitetslistor laddas ner automatiskt varje vecka. Klicka på knappen om du vill uppdatera dem manuellt.. %1$sMer information%2$s

en: Update lists
sv_SE: Uppdatera listor

en: Enable Google Font Optimization
sv_SE: Aktivera Google Font Optimization

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
sv_SE: Förbättrar teckensnittsprestanda och kombinerar flera teckensnittsforespörningar för att minska antalet HTTP-förfrågningar.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
sv_SE: Google Fonts-optimering är nu aktiverad för din hemsida. %1$sMer information%2$s

en: Optimize Google Fonts
sv_SE: Optimera Google Fonts

en: Clear cache after
sv_SE: Rensa cache efter

en: 3rd parties
sv_SE: Tredjeparter

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Import settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Add-on status
sv_SE: Tilläggsstatus

en: Modify options
sv_SE: Modifiera alternativ

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
sv_SE: Rensar RocketCDN cachade resurser för din hemsida. %s

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Clear all RocketCDN cache files
sv_SE: Rensa alla RocketCDN cachefiler

en: Speed your site for mobile visitors.
sv_SE: Snabba upp din hemsida för mobila besökare.

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
sv_SE: Mobilcache är nu aktiverad för din hemsida.

en: Enable Mobile Cache
sv_SE: Aktivera mobilcache

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges cached resources for your website. %s
sv_SE: Rensar cachade resurser för din hemsida. %s

en: Clear all Cloudflare cache files
sv_SE: Rensa alla Cloudflare cachefiler

en: Congratulations!
sv_SE: Grattis!

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
sv_SE: WP Rocket är nu aktiverat och fungerar redan för dig.

en: Your website should be loading faster now!
sv_SE: Din hemsida bör nu laddas snabbare!

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
sv_SE: För att garantera snabba webbplatser tillämpar WP Rocket automatiskt 80 % av de bästa metoderna för webbprestanda.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
sv_SE: Vi aktiverar också alternativ som ger omedelbara fördelar för din hemsida.

en: Continue to the options to further optimize your site!
sv_SE: Fortsätt till alternativen för att ytterligare optimera din hemsida!

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: Refresh info
sv_SE: Uppdatera information

en: with
sv_SE: med

en: Expiration Date
sv_SE: Utgångsdatum

en: View my account
sv_SE: Visa mitt konto

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
sv_SE: Jag godkänner att dela anonym data med utvecklingsteamet för att hjälpa till att förbättra WP Rocket.%1$sVilken information kommer vi att samla in?%2$s

en: Quick Actions
sv_SE: Snabbåtgärder

en: Cache files
sv_SE: Cachefiler

en: This action will clear and preload all the cache files.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att rensa och förladda alla cachefiler.

en: This action will clear all the cache files.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att rensa alla cachefiler.

en: Clear and preload
sv_SE: Rensa och förladda

en: Regenerate Critical CSS
sv_SE: Återskapa Critical Path CSS

en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor

en: Still cannot find a solution?
sv_SE: Hittar du fortfarande inte en lösning?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
sv_SE: Skicka in en supportticket och få hjälp från våra vänliga och kunniga Rocketeers.

en: Ask support
sv_SE: Fråga support

en: Backup your database before you run a cleanup!
sv_SE: Säkerhetskopiera din databas innan du kör en rensning!

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
sv_SE: När en databasoptimering har utförts går det inte att ångra den.

en: Save Changes and Optimize
sv_SE: Spara ändringar och optimera

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
sv_SE: %1$sWP Rocket skapade IMAGIFY för att ge din hemsida en extra hastighetsökning!%2$s

en: Images can account for 50% of your loading time!
sv_SE: Bilder kan stå för 50 % av din laddningstid!

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
sv_SE: Imagify optimerar automatiskt alla dina bilder, vilket hjälper din hemsida att vinna värdefulla sekunder samtidigt som det sparar dig tid. Med bara ett klick ändrar den storlek på, komprimerar och konverterar dina bilder till WebP- och AVIF-format utan att offra kvalitet.

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
sv_SE: %1$sKomprimera%2$s alla dina bilder med ett klick

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
sv_SE: %1$sKonvertera%2$s bilder till  WebP och Avif

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sResize%2$s your images on the fly
sv_SE: %1$sÄndra storlek på%2$s dina bilder i realtid

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
sv_SE: %1$sKostnadsfri prenumation%2$s inkluderar 20 MB/månad (ungefär 200 bilder)

note: Translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
sv_SE: %1$sInstallera Imagify, den enklaste WordPress bildoptimeringen%2$s

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
sv_SE: WP Rocket kunde inte automatiskt validera din licens.

note: translators: %1$s = tutorial URL, %2$s = support URL.
en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
sv_SE: Följ detta %1$s, eller kontakta %2$s för att starta motorn.

en: Beyond WP Rocket, there's a whole family of plugins designed to help you build better, faster, and safer websites. Each one is crafted with our unique blend of expertise, simplicity, and outstanding support.
sv_SE: Utöver WP Rocket finns det en hel familj av plugins designade för att hjälpa dig bygga bättre, snabbare och säkrare hemsidor. Var och en är skapad med vår unika blandning av expertis, enkelhet och enastående support.

en: Combine our plugins below to build incredible WordPress websites!
sv_SE: Kombinera våra plugins nedan för att bygga otroliga WordPress-hemsidor!

en: Clear all Sucuri cache files
sv_SE: Rensa alla Sucuri cachefiler

note: translators: %1$s = formatted file size, %2$s = formatted number of entries (don't use %2$d).
en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
sv_SE: Filstorlek: %1$s. Antal poster: %2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDownload the file%2$s.
sv_SE: %1$sLadda ner filen%2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDelete the file%2$s.
sv_SE: %1$sRadera filen%2$s.

en: Export settings
sv_SE: Exportera inställningar

en: Download a backup file of your settings
sv_SE: Ladda ner en säkerhetskopia av dina inställningar.

en: Download settings
sv_SE: Nedladdningsinställningar

en: Rollback
sv_SE: Återställ

note: translators: %s = WP Rocket version number.
en: Has version %s caused an issue on your website?
sv_SE: Har versionen %s orsakat ett problem på din hemsida?

note: translators: %s = <br>.
en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
sv_SE: Du kan återställa till den föregående stora versionen här.%sSkicka sedan en supportförfrågan till oss.

note: translators: %s = WP Rocket previous version.
en: Reinstall version %s
sv_SE: Installera om versionen %s

en: Debug mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Create a debug log file.
sv_SE: Skapa en felsökningsloggfil.

en: Getting Started
sv_SE: Kom igång

en: Getting Started with WP Rocket
sv_SE: Kom igång med WP Rocket

en: Finding the Best Settings for Your Site
sv_SE: Hitta de bästa inställningarna för din hemsida

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
sv_SE: Hur du kontrollerar om WP Rocket cachar din hemsida

en: How to Measure the Speed of Your Site
sv_SE: Hur du mäter hastigheten på din hemsida

en: How Preloading Works
sv_SE: Hur förladdning fungerar

en: Passing the Core Web vitals
sv_SE: Att klara Core Web Vitals

en: How to improve LCP with WP Rocket
sv_SE: Hur du förbättrar LCP med WP Rocket

en: How to improve INP with WP Rocket
sv_SE: Hur du förbättrar INP med WP Rocket

en: How to improve CLS with WP Rocket
sv_SE: Hur du förbättrar CLS med WP Rocket

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
sv_SE: Felsökning av visningsproblem med filoptimering

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
sv_SE: Hur du hittar rätt JavaScript att exkludera

en: How External Content Slows Your Site
sv_SE: Hur externt innehåll saktar ner din hemsida

en: Set Up the Cloudflare Add-on
sv_SE: Ställ in Cloudflare-tillägget

en: WP Rocket Settings
sv_SE: WP Rocket inställningar

en: Show Sidebar
sv_SE: Visa sidopanel

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
sv_SE: Nedan är en detaljerad vy av all data som WP Rocket kommer att samla in %1$som tillåts%2$s

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
sv_SE: WP Rocket kommer aldrig att överföra några domännamn eller e-postadresser (utom för licensvalidering), IP-adresser eller API-nycklar från tredje part.

en: Activate Rocket analytics
sv_SE: Aktivera Rocket analytics

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
sv_SE: Det är en utmärkt utgångspunkt för att åtgärda några av de vanligaste problemen.

en: Read the documentation
sv_SE: Läs dokumentationen

en: What WP Rocket Does For You By Default
sv_SE: Vad WP Rocket gör för dig som standard

en: How to correctly measure your website’s loading time
sv_SE: Hur du korrekt mäter din hemsidans laddningstid

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
sv_SE: Kolla in vår tutorial och lär dig hur du mäter hastigheten på din hemsida.

en: Read our guide
sv_SE: Läs vår guide

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
sv_SE: Lär dig om optimala WP Rocket-inställningar för mobil.

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
sv_SE: Testa och förbättra Google Core Web Vitals för WordPress.

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: You have not activated logged-in user cache.
sv_SE: Du har inte aktiverat cache för inloggade användare.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
sv_SE: Använd en privat webbläsare för att kontrollera din hemsidor hastighet och visuella utseende.

en: Need Help?
sv_SE: Behöver du hjälp?
