WP Rocket 3.4 - en to ja_JP translation catalogue (612 entries)

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
ja_JP: サイトは %s でホストされています。互換性のために Varnish の自動パージを有効にしました。

en: Jetpack XML Sitemaps
ja_JP: Jetpack XML サイトマップ

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
ja_JP: Jetpack プラグインからサイトマップをプリロード

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
ja_JP: %s プラグインで生成されたサイトマップを自動検出しました。プリロードするオプションをチェックすることができます。

en: All in One SEO XML sitemap
ja_JP: All in One SEO XML サイトマップ

en: Rank Math XML sitemap
ja_JP: Rank Math XML サイトマップ

en: SEOPress XML sitemap
ja_JP: SEOPress XML サイトマップ

en: The SEO Framework XML sitemap
ja_JP: The SEO Framework XML サイトマップ

en: Yoast SEO XML sitemap
ja_JP: Yoast SEO XML サイトマップ

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
ja_JP: Cloudflare から返答はありませんでした。後でもう一度お試しください。

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
ja_JP: Cloudflare のメールアドレスまたは API キーが正しくありません。

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ja_JP: 詳しい説明については、%1$sマニュアル%2$sをお読みください。

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
ja_JP: Cloudflare Zone ID が正しくありません。

en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ja_JP: Cloudflare のメールアドレスおよび/または API キーが設定されていません。詳しい説明は、%1$sマニュアル%2$sをご覧ください。

en: Missing Cloudflare Zone ID.
ja_JP: Cloudflare Zone ID がありません。

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
ja_JP: Cloudflare にドメインが設定されていないようです。

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
ja_JP: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare のキャッシュが正常に消去されました。

en: Cloudflare development mode error: %s
ja_JP: Cloudflare 開発モードエラー: %s

en: Cloudflare development mode %s
ja_JP: Cloudflare 開発モード %s

en: Cloudflare cache level error: %s
ja_JP: Cloudflare キャッシュレベルエラー: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
ja_JP: Cloudflare キャッシュレベルは %s に設定

en: Cloudflare minification error: %s
ja_JP: Cloudflare minification エラー: %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
ja_JP: Cloudflare rocket loader エラー: %s

en: Cloudflare browser cache error: %s
ja_JP: Cloudflare ブラウザキャッシュエラー: %s

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Auto Drafts
ja_JP: 自動ドラフト

en: Trashed Posts
ja_JP: 削除済み投稿

en: Spam Comments
ja_JP: スパムコメント

en: Trashed Comments
ja_JP: 削除済みコメント

en: Tables
ja_JP: テーブル

en: weekly
ja_JP: 週次

en: monthly
ja_JP: 月次

en: Database optimization process is running
ja_JP: データベースの最適化プロセスが実行中です

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
ja_JP: データベースの最適化処理が完了しました。すべてが最適化されています !

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
ja_JP: データベースの最適化処理が完了しました。最適化した項目の一覧は以下の通りです。

en: %1$d %2$s optimized.
ja_JP: %1$d %2$s 最適化されました。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Validate License
ja_JP: ライセンスを確認

en: Unavailable
ja_JP: 利用不可

en: License
ja_JP: ライセンス

en: API key
ja_JP: API キー

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Get help, account info
ja_JP: ヘルプ・アカウント情報を見る

en: My Status
ja_JP: マイステータス

en: Rocket Analytics
ja_JP: Rocket アナリティクス

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
ja_JP: WP Rocket の改善のために、匿名のデータを開発チームと共有することに同意します。%1$sどのような情報を収集しますか?%2$s

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Basic cache options
ja_JP: 基本的なキャッシュオプション

en: Mobile Cache
ja_JP: モバイル・キャッシュ

en: Speed up your site for mobile visitors.
ja_JP: モバイルからの訪問者のために、サイトを高速化します。

en: We detected you use a plugin that requires a separate cache for mobile, and automatically enabled this option for compatibility.
ja_JP: モバイル用に別のキャッシュを必要とするプラグインを使用していることを検出し、互換性のためにこのオプションを自動的に有効にしました。

en: User Cache
ja_JP: ユーザー・キャッシュ

en: %1$sUser cache%2$s is great when you have user-specific or restricted content on your website.
ja_JP: %1$sユーザー・キャッシュ%2$sは、サイトにユーザー固有のコンテンツや制限のあるコンテンツがある場合に最適です。

en: Cache Lifespan
ja_JP: キャッシュの有効期間

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
ja_JP: 指定した有効期間よりも古いキャッシュファイルは削除します。<br>%1$sプリローディング%2$sを有効にすると、有効期間が経過した後にキャッシュが自動的に再構築されるようになります。

en: Enable caching for logged-in WordPress users
ja_JP: WordPress にログインしているユーザーのキャッシュ機能を有効化

en: Enable caching for mobile devices
ja_JP: モバイルデバイス用のキャッシングを有効化

en: Separate cache files for mobile devices
ja_JP: モバイルデバイス用のキャッシュファイルを分離

en: Most modern themes are responsive and should work without a separate cache. Enable this only if you have a dedicated mobile theme or plugin. %1$sMore info%2$s
ja_JP: ほとんどの最新テーマはレスポンシブ対応で、個別のキャッシュがなくても動作します。モバイル専用テーマやプラグインを使用している場合のみ有効化してください。%1$s詳細情報%2$s

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
ja_JP: グローバルキャッシュがクリアされるまでの時間を指定<br>(0 ＝無制限)

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
ja_JP: 定期的に問題が発生するようであれば、有効期間を10時間以下にしてください。%1$sその理由は ?%2$s

en: Hours
ja_JP: 時間

en: Days
ja_JP: 日数

en: File Optimization
ja_JP: ファイル最適化

en: Optimize CSS & JS
ja_JP: CSS と JS を最適化

en: CSS Files
ja_JP: CSS ファイル

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
ja_JP: %1$s 圧縮・軽量化が現在 <strong>Autoptimize</strong> で有効になっています。 %2$sの圧縮・軽量化を使用したい場合は、Autoptimize でそれらのオプションを無効化してください。

en: JavaScript Files
ja_JP: JavaScript ファイル

en: Minify CSS files
ja_JP: CSS ファイル圧縮・軽量化

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
ja_JP: CSS ファイル圧縮・軽量化では、空白やコメントを削除してファイルサイズを小さくします。

en: This could break things!
ja_JP: これで壊れてしまうかもしれません !

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
ja_JP: この設定を有効化した後、サイト上でエラーが発生した場合は、再度無効化すれば、サイトは元通りになります。

en: Activate minify CSS
ja_JP: CSS ファイル圧縮・軽量化を有効化

en: Combine CSS files <em>(Enable Minify CSS files to select)</em>
ja_JP: CSS ファイルの連結 <em>(CSS ファイル圧縮・軽量化を選択可能にする)</em>

en: Combine CSS merges all your files into 1, reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
ja_JP: CSS の連結 は、すべてのファイルを1つにまとめ、HTTP リクエストを減らします。HTTP/2 を使用しているサイトでは推奨されません。%1$s詳細情報%2$s

en: Activate combine CSS
ja_JP: CSS の連結を有効化

en: Excluded CSS Files
ja_JP: 除外 CSS ファイル

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
ja_JP: 圧縮・軽量化と連結から除外する CSS ファイルの URL を指定 (1行に1つ)

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
ja_JP: <strong>内部:</strong> URL のドメイン部分を自動的に取り除きます。ワイルドカード (.*).css を使うと、特定のパスにあるすべての CSS ファイルを除外できます。

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
ja_JP: <strong>サードパーティー:</strong> 外部 CSS を除外するには、URL のフルパスまたはドメイン名のみを使用します。%1$s詳細情報%2$s

en: Optimize CSS delivery
ja_JP: CSS 配信の最適化

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
ja_JP: CSS 配信の最適化では、サイトのレンダリングブロックとなる CSS を排除します。選択できる方法は1つだけです。最適なパフォーマンスを得るためには、未使用 CSS 削除を推奨します。

en: Remove Unused CSS
ja_JP: 未使用 CSS 削除

en: Activate Remove Unused CSS
ja_JP: 未使用 CSS 削除の有効化

en: CSS safelist
ja_JP: CSS セーフリスト

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
ja_JP: 削除しない CSS のファイル名、ID、クラスを指定 (1行に1つ)

en: Load CSS asynchronously
ja_JP: CSS 非同期読込

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
ja_JP: CSS 非同期読込は、現在%1$sプラグインによって処理されています。WP Rocket の CSS 非同期読込オプションを使用したい場合は、%1$sプラグインを無効化してください。

en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
ja_JP: クリティカルパス CSS を生成し、CSS を非同期で読み込みます。%1$s詳細情報%2$s

en: Fallback critical CSS
ja_JP: フォールバック・クリティカル CSS

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
ja_JP: 自動生成されたクリティカルパス CSS が不完全な場合のフォールバックを提供します。%1$s詳細情報%2$s

en: Minify JavaScript files
ja_JP: JavaScript ファイル圧縮・軽量化

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
ja_JP: JavaScript 圧縮・軽量化では、空白やコメントを削除してファイルサイズを小さくします。

en: Activate minify JavaScript
ja_JP: JavaScript 圧縮・軽量化を有効化

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
ja_JP: JavaScript ファイルの連結 <em>(JavaScript ファイル圧縮・軽量化を選択可能にする)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
ja_JP: JavaScript ファイル連結は、サイト内部、サードパーティ、インラインの JS を結合し、HTTP リクエストを減らします。HTTP/2 を使用しているサイトでは推奨されません。%1$s詳細情報%2$s

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
ja_JP: JavaScript 実行の遅延が有効化されている場合は、互換性と最良の結果を得るために、このオプションは無効化されます。

en: Activate combine JavaScript
ja_JP: JavaScript の連結を有効化

en: Excluded Inline JavaScript
ja_JP: 除外インライン JavaScript

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
ja_JP: 連結から除外するインライン JavaScript のパターンを指定 (1行に1つ) %1$s詳細情報%2$s

en: Excluded JavaScript Files
ja_JP: 除外 JavaScript ファイル

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
ja_JP: 圧縮・軽量化と連結から除外する JavaScript ファイルの URL を指定 (1行に1つ)

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
ja_JP: <strong>内部:</strong> URL のドメイン部分を自動的に取り除きます。ワイルドカード (.*).js を使うと、特定のパスにあるすべての JS ファイルを除外できます。

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
ja_JP: <strong>サードパーティー:</strong> 外部 JS を除外するには、URL のフルパスまたはドメイン名のみを使用します。%1$s詳細情報%2$s

en: Load JavaScript deferred
ja_JP: JavaScript 遅延読込

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
ja_JP: JavaScript 遅延読込では、サイトのレンダリングブロックとなる JS を排除し、読込時間を改善します。%1$s詳細情報%2$s

en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
ja_JP: 遅延読込から除外する JavaScript ファイルの URL またはキーワードを指定 (1行に1つ) %1$s詳細情報%2$s

en: Delay JavaScript execution
ja_JP: JavaScript の実行遅延

en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
ja_JP: ユーザー操作（スクロールやクリックなど）が行われるまで、JavaScript ファイルの読込を遅らせることで、パフォーマンスを向上します。 %1$s詳細情報%2$s

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
ja_JP: 実行遅延させる対象から除外するインラインおよび JavaScript ファイルを特定できる URL やキーワードを指定 (1行に1つ)

en: Media
ja_JP: メディア

en: LazyLoad, image dimensions
ja_JP: LazyLoad、画像サイズ

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
ja_JP: 画像、iframe、動画がビューポートに入る（入ろうとしている）ときにだけ読み込み、HTTP リクエストの数を減らして、実際の読込時間と体感読込時間を改善します。%1$s詳細情報%2$s

en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
ja_JP: 現在、%2$sで LazyLoad が有効化されています。WP Rocket の LazyLoad を使用したい場合は、%2$sでこのオプションを無効化してください。

en: Image Dimensions
ja_JP: 画像サイズ

en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
ja_JP: 画像に不足している width、height 属性を追加します。レイアウトのずれを防ぎ、訪問者の閲覧性向上に貢献します。 %1$s詳細情報%2$s

en: Enable for images
ja_JP: 画像向け対策を有効化

en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
ja_JP: 画像の LazyLoad は、現在 %2$s で有効化されています。%1$s の LazyLoad を使用したい場合は、%2$s でこのオプションを無効化してください。

en: Enable for iframes and videos
ja_JP: iframes とビデオ向け対策を有効化

en: Replace YouTube iframe with preview image
ja_JP: YouTube の iframe をプレビュー画像へ置換

en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
ja_JP: YouTube の iframe をプレビュー画像へ置換 は %2$sと互換性がありません。

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
ja_JP: これにより、1 つのページにたくさんの YouTube 動画がある場合、読込時間を大幅に改善します。

en: Excluded images or iframes
ja_JP: 除外する画像または iframes

en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
ja_JP: 除外する画像や iframe のコードからキーワード（画像ファイル名、CSS クラス、ドメインなど）を指定 (1行に1つ) %1$s詳細情報%2$s

en: Add missing image dimensions
ja_JP: 不足している画像サイズの追加

en: Preload
ja_JP: プリロード

en: Generate cache files, preload fonts
ja_JP: キャッシュファイルの生成、フォントのプリロード

en: Preload Cache
ja_JP: キャッシュのプリロード

en: Preload Links
ja_JP: リンクのプリロード

en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
ja_JP: リンクのプリロードは、ユーザーがリンクにカーソルを置いたときにページをダウンロードすることで、体感読込時間を改善します。%1$s詳細情報%2$s

en: Prefetch DNS Requests
ja_JP: DNS リクエストのプリフェッチ

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
ja_JP: DNS のプリフェッチにより、特にモバイルネットワーク上での外部ファイル読み込みが速くなります。

en: Preload Fonts
ja_JP: フォントのプリロード

en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
ja_JP: ブラウザが CSS ファイル内のフォントを検出できるようにすることで、パフォーマンスを向上します。%1$s詳細情報%2$s

en: Activate Preloading
ja_JP: プリロードを有効化

en: URLs to prefetch
ja_JP: プリフェッチ対象のURL

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
ja_JP: プリフェッチする外部ホストを指定 (<code>http:</code> は不要、1行に1つ)

en: Fonts to preload
ja_JP: プリロードするフォント

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
ja_JP: プリロードするフォントファイルの URL を指定します。 (1行に1つ) フォントは、独自ドメイン、または CDN タブで指定したドメインでホストされている必要があります。

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
ja_JP: URL のドメイン部分を自動的に取り除きます。<br/>受付けるフォントの拡張子: otf, ttf, svg, woff, woff2

en: Enable link preloading
ja_JP: リンクのプリロードを有効化

en: Advanced Rules
ja_JP: 高度なルール

en: Fine-tune cache rules
ja_JP: キャッシュルールの詳細設定

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
ja_JP: カスタムログイン / ログアウト URL のような機密性の高いページは、キャッシュから除外する必要があります。

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
ja_JP: <strong>%1$s%2$s%3$s</strong>で設定された<br>カート、チェックアウト、"マイアカウント" ページを検出し、デフォルトではキャッシュしません。

en: Never Cache URL(s)
ja_JP: キャッシュしない URL

en: Never Cache Cookies
ja_JP: キャッシュしない Cookie

en: Never Cache User Agent(s)
ja_JP: キャッシュしない User Agent

en: Always Purge URL(s)
ja_JP: 常に消去する URL

en: Cache Query String(s)
ja_JP: キャッシュするクエリ文字列

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
ja_JP: %1$sキャッシュするクエリ文字列%2$sでは、特定の GET パラメータのキャッシュを強制的に行うことができます。

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
ja_JP: キャッシュしないページや記事の URL を指定 (1行に1つ)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
ja_JP: URL のドメイン部分を自動的に取り除きます。<br>ワイルドカード (.*) を使うと、指定したパス以下にある URL を複数指定できます。

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
ja_JP: 訪問者のブラウザに設定されたときに、ページのキャッシュを防止するクッキーの完全または部分的な ID を指定 (1行に1つ)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
ja_JP: キャッシュされたページを見せない User Agent の文字列を指定 (1行に1つ)

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
ja_JP: ワイルドカード (.*) を使って、UA 文字列の一部を検出

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
ja_JP: 記事やページを更新したときに、常にキャッシュから削除したいURLを指定 (1行に1つ)

en: Specify query strings for caching (one per line)
ja_JP: キャッシュするクエリ文字列を指定 (1行に1つ)

en: Database
ja_JP: データベース

en: Optimize, reduce bloat
ja_JP: 最適化、肥大化防止

en: Post Cleanup
ja_JP: 投稿のクリーンアップ

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
ja_JP: 投稿のリビジョンや下書きを永久に削除します。リビジョンや下書きを保持する必要がある場合は、このオプションを使用しないでください。

en: Comments Cleanup
ja_JP: コメントのクリーンアップ

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
ja_JP: スパムや削除済みコメントを永久に消去します。

en: Transients Cleanup
ja_JP: Transients のクリーンアップ

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
ja_JP: Transients  は一時的なオプションであり、削除しても安全です。プラグインのリクエストに応じて自動的に再生成されます。

en: Database Cleanup
ja_JP: データベースのクリーンアップ

en: Reduces overhead of database tables
ja_JP: データベーステーブルのオーバーヘッドを軽減

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内のリビジョン

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内の下書き

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内の削除済み投稿

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内のスパムコメント

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内の削除済みコメント

en: All transients
ja_JP: すべての Transients

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
ja_JP[0]: %s : データベース内の Transients

en: Optimize Tables
ja_JP: テーブルの最適化

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
ja_JP[0]: データベース内の %s 個のテーブルを最適化

en: Schedule Automatic Cleanup
ja_JP: 自動クリーンアップのスケジュール

en: Frequency
ja_JP: 頻度

en: Daily
ja_JP: 日次

en: Weekly
ja_JP: 週次

en: Monthly
ja_JP: 月次

en: Integrate your CDN
ja_JP: CDN の統合

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
ja_JP: 静的ファイル (CSS、JS、画像) の URL すべてを、指定の CNAME に書き換えます。

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
ja_JP: Cloudflare や Sucuri などのサービスでは必要ありません。利用可能な %1$sアドオン%2$sをご覧ください。

en: Exclude files from CDN
ja_JP: CDN からファイルを除外

en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
ja_JP[0]: %1$s%2$l アドオン%3$s が現在有効になっています。サイトで %2$l を動作させるために、CDN 設定の構成は不要です。

en: Enable Content Delivery Network
ja_JP: コンテンツ・デリバリー・ネットワークの有効化

en: CDN CNAME(s)
ja_JP: CDN CNAME

en: Specify the CNAME(s) below
ja_JP: 以下に CNAME を指定してください

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
ja_JP: CDN で配信しないファイルの URL を指定 (1行に1つ)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
ja_JP: URL のドメイン部分を自動的に取り除きます。<br>ワイルドカード (.*) を使うと、特定のパスにある特定のファイルタイプのファイルすべてを除外できます。

en: Control WordPress Heartbeat API
ja_JP: WordPress Heartbeat API の管理

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
ja_JP: Heartbeat API のアクティビティを低減、または無効化することで、サーバーのリソースを節約できます。

en: Reduce or disable Heartbeat activity
ja_JP: Heartbeat のアクティビティを低減、または無効化

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
ja_JP: アクティビティを減らすと、Heartbeat の頻度が 1 分に 1 回から 2 分に 1 回に変わります。

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
ja_JP: Heartbeat を完全に無効化すると、この API を使用しているプラグインやテーマを破損する可能性があります。

en: Do not limit
ja_JP: 制限しない

en: Reduce activity
ja_JP: アクティビティを低減

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Control Heartbeat
ja_JP: Heartbeat の管理

en: Behavior in backend
ja_JP: バックエンドでの挙動

en: Behavior in post editor
ja_JP: 投稿エディターでの挙動

en: Behavior in frontend
ja_JP: フロントエンドでの挙動

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Add more features
ja_JP: 機能を追加

en: One-click Rocket Add-ons
ja_JP: ワンクリック Rocket アドオン

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
ja_JP: ワンクリックアドオンは、設定を必要とせずに利用可能なオプションを拡張する機能です。この画面でオプションを「on」にすると有効化します。

en: Rocket Add-ons
ja_JP: Rocket アドオン

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
ja_JP: Rocket アドオンは、利用可能なオプションを拡張する補完的な機能です。

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
ja_JP: Cloudflare アカウントをこのアドオンで統合

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
ja_JP: Cloudflare キャッシュのクリアや WP Rocket での最適な設定の有効化などのオプションを使用するためには、アカウントのメールアドレス、グローバル API キー、ドメインを提供してください。

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
ja_JP: Varnish がサーバーで動作している場合は、このアドオンを有効化する必要があります。

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
ja_JP: Varnish のキャッシュは、WP Rocket がキャッシュをクリアするたびに消去し、コンテンツを常に最新の状態に保ちます。<br>%1$sもっと詳しく%2$s

en: WebP Compatibility
ja_JP: WebP 対応

en: Improve browser compatibility for WebP images.
ja_JP: WebP 画像のブラウザ互換性を改善

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
ja_JP: 互換性のあるブラウザに WebP 画像をWP Rocket で提供したい場合、このオプションを有効化します。WP Rocket では WebP 画像の作成はできませんのでご注意ください。WebP 画像を作成するには、%1$sImagify%2$s をお勧めします。%3$s詳細情報%2$s

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
ja_JP: WP Rocket のキャッシュをクリアすると、Sucuri のキャッシュもクリアします。

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
ja_JP: WP Rocket のキャッシュを消去するときに、Sucuri のキャッシュを消去するには API キーを提供してください。

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
ja_JP: Sucuri のキャッシュをこのアドオンで同期

en: Cloudflare credentials
ja_JP: Cloudflare 認証情報

en: Cloudflare settings
ja_JP: Cloudflare 設定

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
ja_JP: グローバル API key:

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
ja_JP: API キー検索

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
ja_JP: アカウントメールアドレス

[ctx: Cloudflare]
en: Zone ID
ja_JP: ゾーン ID

en: Development mode
ja_JP: 開発モード

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
ja_JP: サイトの開発モードを一時的に有効化します。この設定は、3 時間後に自動的にオフになります。%1$sもっと詳しく%2$s

en: Optimal settings
ja_JP: 最適な設定

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
ja_JP: Cloudflare の構成を自動的に強化し、スピード、パフォーマンスグレード、互換性を向上させます。

en: Relative protocol
ja_JP: 相対プロトコル

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
ja_JP: Cloudflare のフレキシブル SSL 機能でのみ使用してください。静的ファイル (CSS、JS、画像) のURLは、http:// や https:// の代わりに // を使うように書き換えます。

en: Sucuri credentials
ja_JP: Sucuri 認証情報

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
ja_JP: API キー検索

en: Upload file and import settings
ja_JP: ファイルをアップロードして、設定をインポート

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
ja_JP: Sucuri アドオン : Sucuri firewall 用の API キーは <code>{32文字}/{32文字}</code> の形式としてください。

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Import, Export, Rollback
ja_JP: インポート、エクスポート、ロールバック

en: Image Optimization
ja_JP: 画像の最適化

en: Compress your images
ja_JP: 画像の圧縮

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Getting started and how to videos
ja_JP: 始め方とチュートリアル動画

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : 識別パラメータがありません

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : ユーザートークンがありません

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : API が予期せぬレスポンスコードを返しました

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : API が空のレスポンスを返しました

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : API が予期せぬレスポンスを返しました

en: RocketCDN cache purge failed: %s.
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去できません : %s

en: RocketCDN cache purge successful.
ja_JP: RocketCDN キャッシュ消去が完了しました

en: Next Billing Date
ja_JP: 次回の請求日

en: No Subscription
ja_JP: サブスクリプションなし

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
ja_JP: RocketCDN のサブスクリプションは現在有効

en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
ja_JP: RocketCDN を使用するには、CNAME を %1$s%2$s%3$s に置き換えてください。

en: %1$sMore Info%2$s
ja_JP: %1$s詳細情報%2$s

en: RocketCDN enabled
ja_JP: RocketCDN が有効化されています

en: RocketCDN disabled
ja_JP: RocketCDN が無効化されています

en: Valid until %s only!
ja_JP: %s まで有効です !

en: Speed up your website thanks to:
ja_JP: サイトのスピードアップに役立つ理由 :

en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
ja_JP: 簡単設定 : %1$s最適な CDN 設定%2$sを自動的に適用

en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
ja_JP: WP Rocket の統合 : CDN オプションは、私たちのプラグインで%1$s自動設定%2$s

en: Get Started
ja_JP: 始めてみましょう

en: Learn more about RocketCDN
ja_JP: RocketCDN についてもっと詳しく

en: Reduce this banner
ja_JP: このバナーを削減

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
ja_JP: WP Rocket のコンテンツ・デリバリー・ネットワークである RocketCDN で、サイトを高速化しましょう。

en: Learn More
ja_JP: もっと詳しく

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
ja_JP: RocketCDN は、ローカルドメインとステージングサイトでは利用できません。

en: Get RocketCDN
ja_JP: RocketCDN を利用しよう

en: New!
ja_JP: New !

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
ja_JP: WP Rocket のコンテンツ・デリバリー・ネットワークである RocketCDN でウェブサイトを高速化しましょう !

en: Clear this cache
ja_JP: このキャッシュを消去

en: WP Rocket Expired Cache Interval
ja_JP: WP Rocket 期限切れキャッシュの間隔

en: WP_CACHE value
ja_JP: WP_CACHE 値

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
ja_JP: WP Rocket のキャッシュが正しく動作するためには、WP_CACHE 定数をtrue に設定する必要があります

en: WP_CACHE is set to true
ja_JP: WP_CACHE は true に設定されています

en: WP_CACHE is not set
ja_JP: WP_CACHE が設定されていません

en: WP_CACHE is set to false
ja_JP: WP_CACHE は false に設定されています

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : %2$s

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : API は空の応答を返しました。

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : API は空の応答を返しました。

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。

en: Critical CSS for %1$s not generated.
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : API は無効なレスポンスコードを返しました。

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : API は無効なレスポンスコードを返しました。

en: Error: %1$s
ja_JP: エラー : %1$s

en: Regenerate Critical Path CSS
ja_JP: クリティカルパス CSS を再生成

en: Generate Specific CPCSS
ja_JP: 特定の CPCSS を生成

en: Regenerate specific CPCSS
ja_JP: 特定の CPCSS を再生成

en: %l to use this feature.
ja_JP: この機能を使用するには、%l

en: Publish the %s
ja_JP: %sを公開

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
ja_JP: WP Rocket の設定で CSSの非同期読込 を有効化

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
ja_JP: 上のオプションで CSS の非同期読込を有効化

en: Critical CSS generation is currently running.
ja_JP: クリティカル CSS 生成を現在実行中。

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
ja_JP: %1$sWP Rocket 設定%2$sページにアクセスして、進捗状況を確認してください。

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
ja_JP: クリティカル CSS の生成を現在実行中 : ページタイプ %2$d のうち %1$d を完了しました。(進行状況を見るには、このページを更新してください）

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
ja_JP: ページタイプ %2$dのうち %1$d のクリティカル CSS 生成を完了

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
ja_JP: クリティカル CSS 生成で 1 つ以上のエラーが発生

en: Learn more.
ja_JP: もっと詳しく

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : 保存先フォルダを作成できませんでした。

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS が生成されませんでした。エラー : 保存先フォルダを作成できませんでした。

en: Critical CSS file for mobile does not exist
ja_JP: モバイル用クリティカル CSS ファイルが存在しません

en: Critical CSS file does not exist
ja_JP: クリティカル CSS ファイルが存在しません

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
ja_JP: モバイル用クリティカル CSS ファイルを削除できません

en: Critical CSS file cannot be deleted
ja_JP: クリティカル CSS ファイルを削除できません

en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS ファイルが生成されませんでした。

en: Critical CSS for %s in progress.
ja_JP: %s向けクリティカル CSS が進行中。

en: Mobile Critical CSS for %s generated.
ja_JP: モバイルの%s向けクリティカル CSS ファイルが生成されました。

en: Critical CSS for %s generated.
ja_JP: %s向けクリティカル CSS が生成されました。

en: Critical CSS file deleted successfully.
ja_JP: クリティカル CSS ファイルを問題なく削除しました。

en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
ja_JP: モバイルの%1$s向けクリティカル CSS がタイムアウトしました。少し時間をおいて再試行してください。

en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
ja_JP: %1$s向けクリティカル CSS がタイムアウトしました。少し時間をおいて再試行してください。

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
ja_JP: モバイル CPCSS 生成は有効化されていません。

en: Requested post does not exist.
ja_JP: リクエストされたポストは存在しません。

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
ja_JP: 公開されていない記事に対して CPCSS を生成できません。

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
ja_JP[0]: 以下のスケジュールされたイベントの実行に失敗しました。これは、CRON システムが正常に動作していないことを示している可能性があり、WP Rocket の一部機能が意図した通りに動作しない可能性があります。

en: Please contact your host to check if CRON is working.
ja_JP: CRON が動作しているかどうかは、ご利用のホストにお問い合わせください。

en: Scheduled Cache Purge
ja_JP: キャッシュの定期的な消去

en: Scheduled Database Optimization
ja_JP: データベースの定期的な最適化

en: Database Optimization Process
ja_JP: データベースの最適化プロセス

[ctx: noun]
en: Preload
ja_JP: プリロード

en: Critical Path CSS Generation Process
ja_JP: クリティカルパス CSS 生成プロセス

en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Plus or Infinite!%5$s | Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Infinite!%5$s
ja_JP[0]: より多くのサイトを高速化するために、%1$sを活用してください : %2$s%3$sでお持ちのライセンスを Infinite にアップグレードすると、%3$s%4$sオフの%5$sを受けられます！%5$s

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: %s off
ja_JP: %s オフ

en: %s promotion is live!
ja_JP: %s プロモーションが開始されました !

en: Hurry Up! Deal ends in:
ja_JP: 急いで ! お得なキャンペーンが終了します :

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Your WP Rocket license is expired!
ja_JP: WP Rocket ライセンスが期限切れです !

en: Renew now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
ja_JP: 手遅れになる前に、%1$s%2$sの割引%3$sで更新すると、お支払いは%1$s%4$s%3$sだけです !

en: Speed Up More Websites
ja_JP: より多くのサイトを高速化

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
ja_JP: ライセンスをアップグレードすることで、より多くのサイトで WP Rocket を使うことができます。アップグレードには、以下のように、現在のライセンスと新しいライセンスの%1$s料金差額%2$sを支払うだけです。

en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
ja_JP: %1$s注意%2$s : ライセンスをアップグレードしても、有効期限は変更されません

en: Save $%s
ja_JP: $%s を節約

en: %s websites
ja_JP: %s サイト

en: Upgrade to %s
ja_JP: %s にアップグレード

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
ja_JP: ライセンスをアップグレードすることで、より多くのサイトで WP Rocket を使うことができます。 (現在のライセンスと新しいライセンスの料金差額を支払うだけです)

en: Clear Used CSS
ja_JP: 使用済 CSS の消去

en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
ja_JP: Varnish auto-purge は、Varnish が %s サーバで有効化されると自動的に有効化されます。

en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
ja_JP: <strong>%1$s</strong> : Mod PageSpeed はこのプラグインとは互換性がなく、予期しない結果を引き起こす可能性があります。 %2$sもっと詳しく%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
ja_JP[0]: WP Rocket の機能と競合する以下の %s オプションを無効化してください。:

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
ja_JP: %1$s%2$s絵文字無効化%3$sは WP Rockets の%2$s絵文字無効化%3$s と競合します

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
ja_JP: %1$s%2$sGZIP 圧縮%3$sは WP Rockets の %2$sGZIP 圧縮%3$sと競合します

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
ja_JP: %1$s%2$sブラウザキャッシュ%3$sは WP Rockets の%2$sブラウザキャッシュ%3$sと競合します

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
ja_JP: %1$s%2$sページキャッシュ%3$sは WP Rockets の%2$sページキャッシュ%3$sと競合します

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
ja_JP: %1$s%2$sアセット最適化%3$sは WP Rockets の%2$sファイル最適化%3$sと競合します

en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
ja_JP: JS 遅延読込は現在 %1$s で有効になっています。WP Rocket の JS 遅延読込を使用したい場合は、%1$s を無効化してください

en: Support
ja_JP: サポート

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Settings
ja_JP: 設定

en: %s Update Rollback
ja_JP: %s ロールバックを更新

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
ja_JP: %1$sWP Rocket に戻る%2$s、もしくは%3$sプラグインページに移動%2$s

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました : 権限がありません。

en: Settings import failed: no file uploaded.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました : アップロードされたファイルがありません。

en: Settings import failed: incorrect filename.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました : ファイル名が正しくありません。

en: Settings import failed: incorrect filetype.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました : ファイルタイプが正しくありません。

en: Settings import failed:
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました :

en: Settings import failed: unexpected file content.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました : 予期しないファイル内容です。

en: Settings imported and saved.
ja_JP: 設定をインポートし、保存しました 。

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
ja_JP[0]: 以下のパターンは無効なので削除しました :

en: Clear cache
ja_JP: キャッシュの消去

en: WP Rocket Options
ja_JP: WP Rocket 設定

en: Never cache this page
ja_JP: このページをキャッシュしない

en: Activate these options on this post:
ja_JP: この記事では、これらのオプションを有効化します :

en: LazyLoad for images
ja_JP: 画像の LazyLoad

en: LazyLoad for iframes/videos
ja_JP: iframes/videos の LazyLoad

en: Minify/combine CSS
ja_JP: CSS 圧縮・軽量化 / 連結

en: Minify/combine JS
ja_JP: JS 圧縮・軽量化 / 連結

en: Defer JS
ja_JP: JS の遅延読込

en: Activate first the %s option.
ja_JP: 最初に %s オプションを有効化します。

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
ja_JP: %1$s注意 : %2$s グローバルキャッシュ設定で、この投稿がキャッシュから除外されている場合、これらのオプションはいずれも適用されません。

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
ja_JP: <strong>%1$s</strong>  は、書き込み権限がないために無効化されていません。<br>
    <strong>%2$s</strong> を書き込み可能にして、再度無効化を試すか、今すぐ強制的に無効化してください :

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
ja_JP: <strong>%s</strong>: 1 つまたは複数のプラグインが有効化または無効化されています。それらがサイトのフロントエンドに影響する場合は、キャッシュをクリアしてください。

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
ja_JP: <strong>%s</strong>: 以下のプラグインは、このプラグインとの互換性がなく、予期しない結果を引き起こす可能性があります :

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
ja_JP: WP Rocket Footer JS は公式のアドオンではありません。WP Rocket の一部オプションが正常に動作しなくなります。問題がある場合は無効化してください。

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
ja_JP: 現在、Endurance Cache が有効化されており、WP Rocket Cache と競合してしまいます。問題を防ぐためには、%1$s設定 > 一般%2$sページで Endurance Cache のキャッシュレベルを Off (Level 0) にしてください。

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
ja_JP: %1$s: プラグインが正しく動作するためには、カスタムパーマリンク構造が必要です。 %2$sパーマリンク設定に移動%3$s

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
ja_JP: 書き込み権限がないため、%sは .htaccess ファイルを変更できませんでした。

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
ja_JP: トラブルシュート: %1$sシステムファイルを書き込み可能にする方法%2$s

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
ja_JP: WP Rocket のページキャッシや設定は、そのまま正常に機能しますのでご安心ください。

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
ja_JP: 最適なパフォーマンスを得るために、.htaccess に以下の行を追加することを推奨します (必須ではありません) :

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
ja_JP: %1$s の準備が出来ました ! %2$s読込時間をテストする%4$s、もしくは、%3$s設定%4$sをご覧ください。

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
ja_JP: WP Rocket がこのサイトから機密性のない診断データを収集することを許可しますか ?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
ja_JP: これにより、今後の WP Rocket の改善に役立ちます。

en: What info will we collect?
ja_JP: どのような情報を収集するのでしょうか ? (クリックして表示)

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
ja_JP: 許可を得た場合に WP Rocket が収集するデータすべての詳細は以下の通りです。WP Rocket では、ドメイン名やメールアドレス (ライセンス認証を除く)、IP アドレス、サードパーティの API キーを送信することはありません。

en: Yes, allow
ja_JP: はい、許可します

en: No, thanks
ja_JP: いいえ、結構です

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます !

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
ja_JP: WP Rocket では、これらの指標をお客様のサイトから収集するようになりました。

en: %s: Cache cleared.
ja_JP: %s: キャッシュを消去しました。

en: %s: Post cache cleared.
ja_JP: %s: 投稿のキャッシュを消去しました。

en: %s: Term cache cleared.
ja_JP: %s: タームのキャッシュを消去しました。

en: %s: User cache cleared.
ja_JP: %s: ユーザーのキャッシュを消去しました。

en: Stop Preload
ja_JP: プリロードの停止

en: Force deactivation
ja_JP: 強制的に無効化

en: The following code should have been written to this file:
ja_JP: このファイルには、次のようなコードが書き込まれているはずです :

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
ja_JP: 書き込み権限がないため、%sは自身の設定ができません。

en: Affected file/folder: %s
ja_JP: 影響を受けるファイル / フォルダ: %s

en: The debug file could not be deleted.
ja_JP: デバッグファイルを削除できませんでした。

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
ja_JP: 正常に機能するために、%1$s %2$s には少なくとも必要です :

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
ja_JP: PHP %1$s です。この WP Rocket バージョンを使用するには、サーバーを PHP %1$s 以上にアップグレードする方法をウェブホストに確認してください。

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
ja_JP: WordPress %1$s です。この WP Rocket バージョンを使用するには、WordPress をバージョン %1$s 以上にアップグレードしてください。

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
ja_JP: アップグレードできない場合は、下記のボタンで前のバージョンにロールバックできます。

en: Re-install version %s
ja_JP: バージョン %s の再インストール

en: Every %d Minutes
ja_JP: %d分ごと

en: The log file does not exist.
ja_JP: ログファイルが存在しません。

en: The log file could not be read.
ja_JP: ログファイルを読めませんでした。

en: The logs are not saved into a file.
ja_JP: ログはファイルに保存されません。

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
ja_JP[0]: WebP 画像の配信に %1$s を使用しているので、このオプションを有効化する必要はありません。%2$s詳細情報%3$s %4$s 代わりにWP Rocket による WebP 配信を希望する場合は、%1$s で WebP 表示を無効化してください。

en: WebP cache is disabled by filter.
ja_JP: WebP のキャッシュはフィルタで無効化されています。

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
ja_JP[0]: 画像の WebP への変換に %1$s を使用しています。WP Rocket による変換を希望する場合は、このオプションを有効化してください。%2$s詳細情報%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
ja_JP[0]: 画像の WebP への変換に %1$s を使用しています。WP Rocket は WebP 画像を配信するために別のキャッシュファイルを作成します。%2$s詳細情報%3$s

en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
ja_JP: %5$s 互換性のある WebP プラグインを検出しませんでした ! %6$s%4$s WebP 画像をまだサイトで利用していない場合は、%3$sImagify%2$s またはサポートしている他のプラグインの利用を検討してください。%1$s詳細情報%2$s %4$s WebP を使用していない場合は、このオプションを有効化しないでください。

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
ja_JP: WP Rocket は、WebP 画像を配信するために別のキャッシュファイルを作成します。

en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
ja_JP[0]: テーマで次の要件を検出できませんでした : %1$s を閉じます。

en: Sucuri cache purge error: %s
ja_JP: Sucuri キャッシュ消去エラー : %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
ja_JP: Sucuri のキャッシュが消去されています。完全消去までには 2 分ほどかかることがありますのでご注意ください。

en: Sucuri firewall API key was not found.
ja_JP: Sucuri firewall の API キーが見つかりませんでした。

en: Sucuri firewall API key is invalid.
ja_JP: Sucuri firewall の API キーが無効です。

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
ja_JP: Sucuri firewall API への問い合わせ時にエラー。エラーメッセージ : %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
ja_JP: Sucuri firewall API から応答を取得できませんでした。

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
ja_JP: Sucuri firewall API から無効な応答がありました。

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
ja_JP: Sucuri firewall API が未知のエラーを返しました。

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
ja_JP[0]: Sucuri firewall API は次のエラーを返しました : %s

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
ja_JP: 予期せぬエラーが発生しました。WP-Rocket.me またはこのサーバー&#8217; の設定に問題があるかもしれません。それでも問題が解決しない場合は、<a href="%s">サポートまでご連絡ください</a>。

en: All languages
ja_JP: すべての言語

en: Clear this post
ja_JP: この記事を消去

en: Purge this URL
ja_JP: この URL を消去

en: Purge Sucuri cache
ja_JP: Sucuri キャッシュを消去

en: Purge RocketCDN cache
ja_JP: RocketCDN キャッシュを消去

en: Documentation
ja_JP: マニュアル

en: OPcache purge failed.
ja_JP: OPcache を消去できませんでした。

en: OPcache successfully purged
ja_JP: OPcache 消去が完了しました。

en: Activate Imagify
ja_JP: Imagify を有効化

en: Install Imagify for Free
ja_JP: Imagify を無料インストール

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
ja_JP: Imagify を使えば、画質を落とさずに画像ファイルサイズを縮小でき、サイトのスピードアップやSEO対策になります。

en: More details
ja_JP: 詳細情報

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
ja_JP: サイトマップのプリロード : %dページをキャッシュしました。

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
ja_JP: サイトマップのプリロード : キャッシュされていない %dページをプリロードしました。(更新で進行状況を表示)

en: Choose a domain from the list
ja_JP: リストからドメインを選択

en: No domain available in your Cloudflare account
ja_JP: Cloudflare アカウントに利用可能なドメインがありません

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
ja_JP: お使いのサーバーでは Curl が無効化されています。ホストに有効化を依頼してください。Cloudflare アドオンが正しく動作するために必要です。

en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ja_JP: Cloudflare のメールアドレス、API キー、Zone ID が設定されていません。詳しい説明は、%1$sマニュアル%2$sをご覧ください。

en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
ja_JP: Cloudflare のメールアドレスと API キーが設定されていません。詳しい説明は、%1$sマニュアル%2$sをご覧ください。

en: Connection to Cloudflare failed
ja_JP: Cloudflare へ接続できません

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ja_JP: 呼び出されたクラス%1$s は、バージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になっています ! 代わりに %3$s を使用してください。

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
ja_JP: 呼び出されたクラス%1$s は、バージョン %2$s から<strong>非推奨</strong>になっています !

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
ja_JP: <strong>JS</strong> ファイルを JavaScript 遅延読込

en: Add URL
ja_JP: URLを追加

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja_JP: インポートファイルをアップロードする前に、以下のエラーを修正してください :

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
ja_JP: コンピュータからファイルを選択 (最大サイズ : %s)

en: Your Cloudflare credentials are valid.
ja_JP: Cloudflare の認証情報は有効です。

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
ja_JP: Cloudflare の認証情報は無効です !

en: Save and optimize
ja_JP: 保存と最適化

en: Optimize
ja_JP: 最適化

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
ja_JP: 注意 :

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
ja_JP: パフォーマンスのヒント :

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
ja_JP: サードパーティの機能を検出 :

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
ja_JP: 警告 :

[ctx: button text]
en: Download settings
ja_JP: 設定をダウンロード

en: Replace site's hostname with:
ja_JP: サイトのホスト名を次と置換 :

en: reserved for
ja_JP: 右に適用

en: All files
ja_JP: すべてのファイル

en: Images
ja_JP: 画像

en: Add CNAME
ja_JP: CNAME を追加

en: Watch the video
ja_JP: 動画を見る

en: Basic
ja_JP: ベーシック

en: Static Files
ja_JP: 静的ファイル

en: Advanced
ja_JP: アドバンスド

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
ja_JP: %1$s%2$s が正しく機能するためには、少なくとも PHP %3$s が必要です。このバージョンを使用するには、お使いのサーバーを PHP %3$s 以上にアップグレードする方法をウェブホストに確認してください。アップグレードできない場合は、下のボタンを使って前のバージョンにロールバックできます。

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
ja_JP[0]: ライセンスの認証に問題があるようです。エラーメッセージが以下に表示されます。

en: Server type:
ja_JP: サーバータイプ :

en: PHP version number:
ja_JP: PHP バージョン番号 :

en: WordPress version number:
ja_JP: WordPress バージョン番号 :

en: WordPress multisite:
ja_JP: WordPress マルチサイト :

en: Current theme:
ja_JP: 現在のテーマ :

en: Current site language:
ja_JP: 現在のサイト言語 :

en: Active plugins:
ja_JP: 動作中のプラグイン :

en: Plugin names of all active plugins
ja_JP: 動作中のプラグイン名

en: Anonymized WP Rocket settings:
ja_JP: 匿名化された WP Rocket 設定 :

en: Which WP Rocket settings are active
ja_JP: 有効化されている WP Rocket の設定

en: The provided license data are not valid.
ja_JP: 提供されたライセンスデータは有効ではありません。

en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
ja_JP: 解決するには、%1$sサポートまでご連絡ください%2$s。

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
ja_JP: ライセンス認証ができませんでした。サイトからのリクエストを当社サーバーが解決できませんでした。

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
ja_JP: 以下の %1$s変更を保存%2$sをクリックしてみてください。それでもエラーが発生する場合は、%3$sこちらのガイド%4$sに従ってください。

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
ja_JP: ライセンス認証ができませんでした。無効なバージョンのプラグインを使用している可能性があります。以下のようにしてください :

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
ja_JP: WP Rocket %1$sアカウント%2$sにログインしてください。

en: Download the zip file
ja_JP: ZIP ファイルをダウンロード

en: Reinstall
ja_JP: 再インストール

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
ja_JP: WP Rocket アカウントをお持ちでない方は、%1$sライセンスをご購入%2$sください。

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
ja_JP: ライセンス認証ができませんでした。このユーザーアカウントは、当社データベースに存在しません。

en: To resolve, please contact support.
ja_JP: 解決するには、サポートまでご連絡ください。

en: License validation failed. This user account is blocked.
ja_JP: ライセンス認証ができませんでした。このユーザーアカウントはブロックされています。

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
ja_JP: 詳しくは%1$sこちらのガイド%2$sをご覧ください。

en: Your license is not valid.
ja_JP: ライセンスが有効ではありません。

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
ja_JP: 有効な %1$sWP Rocket ライセンス%2$sを持っていることを確認してください。

en: You have added as many sites as your current license allows.
ja_JP: 現在のライセンスで許可されている数のサイトを追加しました。

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
ja_JP: %1$sアカウント%2$sをアップグレードするか、このドメインに%3$sライセンス を移行%2$sしてください。

en: This website is not allowed.
ja_JP: このサイトは許可されていません。

en: Please %1$scontact support%2$s.
ja_JP: %1$sサポートまでご連絡ください%2$s。

en: This license key is not recognized.
ja_JP: このライセンスキーは認識されません。

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
ja_JP: それでも問題が解決しない場合は、%1$sサポートまでご連絡ください%2$s。

en: License validation failed: %s
ja_JP: ライセンス認証ができませんでした : %s

en: Plugin installed successfully.
ja_JP: プラグインのインストールが正常に完了されました。

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このサイトではプラグインをインストールできません。

en: Sorry, you are not allowed to do that.
ja_JP: 申し訳ありませんが、それはできません。

en: Plugin install failed.
ja_JP: プラグインのインストールができませんでした。

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Load CSS asynchronously for mobile
ja_JP: モバイル向け CSS 非同期読込

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
ja_JP: サイトは現在、デスクトップとモバイルの両方で同じクリティカルパス CSS を使用しています。

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
ja_JP: ボタンをクリックすると、サイトでモバイル専用 CPCSS が有効化されます。

en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
ja_JP: これは 1 回限りのアクションで、このボタンはその後削除されます。%1$s詳細情報%2$s

en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
ja_JP: サイトは現在、モバイル専用クリティカルパス CSS を使用しています。%1$s詳細情報%2$s

en: Generate Mobile Specific CPCSS
ja_JP: モバイル専用 CPCSS を生成

en: Critical Path CSS
ja_JP: クリティカルパス CSS

en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
ja_JP: この投稿のために専用クリティカルパス CSS を生成します。%1$s詳細情報%2$s

en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
ja_JP: この投稿は専用クリティカルパス CSS を使用しています。%1$s詳細情報%2$s

en: Revert back to the default CPCSS
ja_JP: デフォルトの CPCSS に戻す

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Enable Google Font Optimization
ja_JP: Google フォント最適化を有効化

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
ja_JP: フォントのパフォーマンスを向上させ、複数のフォントリクエストを連結して HTTP リクエストの数を減らすことができます。

en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
ja_JP: Google フォント最適化がサイトで有効化されました。 %1$s詳細情報%2$s

en: Optimize Google Fonts
ja_JP: Google フォントを最適化

en: Clear cache after
ja_JP: の後にキャッシュを消去

en: Import settings
ja_JP: 設定のインポート

en: Add-on status
ja_JP: アドオンの状態

en: Modify options
ja_JP: オプションを変更

en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
ja_JP: サイト用に RocketCDN がキャッシュしたリソースを消去します。 %s

en: Learn more
ja_JP: もっと詳しく

en: Clear all RocketCDN cache files
ja_JP: RocketCDN キャッシュファイルをすべて消去

en: Cloudflare Cache
ja_JP: Cloudflare キャッシュ

en: Purges cached resources for your website. %s
ja_JP: サイト用にキャッシュしたリソースを消去します。%s

en: Clear all Cloudflare cache files
ja_JP: Cloudflare キャッシュファイルをすべて消去

en: Congratulations!
ja_JP: おめでとうございます !

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
ja_JP: WP Rocket が有効化され、もう稼働しています。

en: Your website should be loading faster now!
ja_JP: サイトの読み込みが速くなったはずです !

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
ja_JP: 高速なサイトを保証するために、WP Rocket はウェブパフォーマンスにおけるベストプラクティスの 80％ を自動的に適用します。

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
ja_JP: また、サイトにすぐに効果をもたらすオプションも有効化します。

en: Continue to the options to further optimize your site!
ja_JP: サイトをさらに最適化するオプションを見てみましょう !

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: Refresh info
ja_JP: 情報を更新

en: Expiration Date
ja_JP: 利用期限

en: View my account
ja_JP: マイアカウントを表示

en: Quick Actions
ja_JP: クイックアクション

en: Remove all cached files
ja_JP: キャッシュされたファイルをすべて削除

en: Regenerate Critical CSS
ja_JP: Critical CSS を再生成

en: Remove Used CSS Cache
ja_JP: 未使用 CSS キャッシュ削除

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: Still cannot find a solution?
ja_JP: それでも解決できませんか ?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
ja_JP: 質問をチケットで出してください。フレンドリーで知識豊富な Rocketeers がお助けします。

en: Ask support
ja_JP: サポートを依頼

en: Backup your database before you run a cleanup!
ja_JP: クリーンアップを実行する前に、データベースをバックアップしておきましょう !

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
ja_JP: 一度行ったデータベースの最適化は、元に戻すことはできません。

en: Save Changes and Optimize
ja_JP: 変更を保存して最適化

en: %1$sWP ROCKET%2$s created %3$sIMAGIFY%4$s %1$sfor best-in-class image optimization.%2$s
ja_JP: %1$sWP ROCKET%2$s は、%1$sクラス最高の画像最適化のため%2$sに、%3$sIMAGIFY%4$s を作成しました。

en: Compress image to make your website faster, all while maintaining image quality.
ja_JP: 画像を圧縮して、画質を維持したままサイトを高速化します。

en: More on Imagify:
ja_JP: Imagify の詳細 :

en: Imagify Plugin Page
ja_JP: Imagify プラグインページ

en: Imagify Website
ja_JP: Imagify ウェブサイト

en: Review of Image Compression Plugins
ja_JP: 画像圧縮プラグインの比較レビュー

en: Install Imagify
ja_JP: Imagify をインストール

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
ja_JP: WP Rocket はライセンスを自動的に認証できませんでした。

en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
ja_JP: この%1$sに沿うか、または%2$sに問い合わせて、始めてみましょう。

en: %1$s%2$s%3$stutorial%4$s
ja_JP: %1$s%2$s%3$sチュートリアル%4$s

en: %1$s%2$s%3$ssupport%4$s
ja_JP: %1$s%2$s%3$sサポート%4$s

en: Clear all Sucuri cache files
ja_JP: Sucuri キャッシュファイルをすべて消去

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
ja_JP: ファイルサイズ : %1$s。エントリー数 : %2$s。

en: %1$sDownload the file%2$s.
ja_JP: %1$sファイルをダウンロード%2$s。

en: %1$sDelete the file%2$s.
ja_JP: %1$sファイルを削除%2$s。

en: Export settings
ja_JP: 設定のエクスポート

en: Download a backup file of your settings
ja_JP: 設定のバックアップファイルをダウンロード

en: Download settings
ja_JP: 設定をダウンロード

en: Rollback
ja_JP: ロールバック

en: Has version %s caused an issue on your website?
ja_JP: バージョン %s でサイトに不具合が起きましたか ?

en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
ja_JP: ここで前のメジャーバージョンにロールバックできます。%s そして、サポート依頼をお送りください。

en: Reinstall version %s
ja_JP: バージョン %s を再インストール

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: Create a debug log file.
ja_JP: デバッグログファイルを作成

en: Getting Started
ja_JP: 始めてみましょう

en: Getting Started with WP Rocket
ja_JP: WP Rocket を始めましょう

en: Finding the Best Settings for Your Site
ja_JP: サイトに最適な設定を見つけましょう

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
ja_JP: WP Rocket がサイトをキャッシュしているかどうかを確認する方法

en: How to Measure the Speed of Your Site
ja_JP: サイト速度を測定する方法

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
ja_JP: ファイル最適化による表示不具合のトラブルシューティング

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
ja_JP: 除外する JavaScript の見つけ方

en: How External Content Slows Your Site
ja_JP: 外部コンテンツがサイトを遅くする原因

en: How Preloading Works
ja_JP: プリロードのしくみ

en: Set Up the Cloudflare Add-on
ja_JP: Cloudflare アドオンの設定

en: WP Rocket Settings
ja_JP: WP Rocket 設定

en: version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Show Sidebar
ja_JP: サイドバーを表示

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
ja_JP: %1$s許可を得た場合に%2$s WP Rocket が収集するデータすべての詳細は以下の通りです。

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
ja_JP: WP Rocket では、ドメイン名やメールアドレス (ライセンス認証を除く)、IP アドレス、サードパーティの API キーを送信することはありません。

en: Activate Rocket analytics
ja_JP: Rocket analytics を有効化

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
ja_JP: よくある問題の解決に、こちらがお役に立つかもしれません。

en: Read the documentation
ja_JP: マニュアルを読む

en: What WP Rocket Does For You By Default
ja_JP: WP Rocket がデフォルトで行うこと

en: How to correctly measure your website’s loading time
ja_JP: サイト読込時間を正しく測定するには ?

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
ja_JP: チュートリアルでは、サイトの速度を測定する方法をご紹介します。

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
ja_JP: モバイルに最適な WP Rocket の設定についてご紹介します。

en: Read our guide
ja_JP: ガイドを読む

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
ja_JP: WordPress を Google Core Web Vitals でテストして、改善しましょう。

en: Read more
ja_JP: もっと詳しく

en: You have not activated logged-in user cache.
ja_JP: ログインユーザーのキャッシュを有効化していません。

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
ja_JP: プライベートブラウザを使用して、サイトの速度と表示を確認してください。

en: Need Help?
ja_JP: お困りですか ?
